You are here
50 mld urządzeń podłączonych do sieci – czy jesteśmy bezpieczni? artykuły 

50 mld urządzeń podłączonych do sieci – czy jesteśmy bezpieczni?

Czy otwierając lodówkę, kiedykolwiek zastanawialiśmy się jaki produkt stoi za „słoikiem z ogórkami”? Biorąc pod uwagę tempo, w jakim rozwija się tzw. „Internet Rzeczy”, może to być jedno z naszych najmniejszych zmartwień. Gospodarstwa domowe coraz częściej są ze sobą powiązane, najczęściej bez zgody właścicieli posesji. Co to dla nich oznacza? Z jednej strony komfort i wygodę, zaś z drugiej, poważne zagrożenia.

Hakerzy Internet Rzeczy Slide

Cyberprzestępcy z baczną uwagą przyglądają się rozwojowi wypadków na rynku nowych technologii, a „Internet Rzeczy” należy do najgorętszych trendów. Hakerzy zyskują niepowtarzalną okazję, aby dotrzeć do najbardziej osobistej przestrzeni konsumentów. Tym bardziej, że współpraca urządzeń domowych to nie science-fiction. Już dwa lata temu „Samsung” kupił firmę „SmartThings”, specjalizującą się w produkcji kontrolerów umożliwiających współpracę pomiędzy rozmaitymi urządzeniami domowego użytku, które korzystają z różnych standardów komunikacyjnych. Czy można jednak zaufać systemowi połączonych urządzeń domowych?

Mam poważne wątpliwości. Nasuwa się pytanie jak zareaguje firma ubezpieczeniowa po pożarze w mieszkaniu, wywołanym przez hakera za pośrednictwem zdalnie włączonego żelazka czy kuchenki. Również zdalna regulacja termostatu może zamienić mieszkanie w saunę i wywindować rachunki za energię do horrendalnych rozmiarów. Takie przykłady można mnożyć niemal w nieskończoność – wyjaśnia Robert Dziemianko z „G DATA”.

Hakerzy Internet Rzeczy Screen

50 mld urządzeń podłączonych do sieci

Jeszcze do niedawna domowa automatyka wydawała się czymś bardzo odległym. Tego typu rozwiązania dostępne były w sklepach dla pasjonatów elektroniki. Niemniej za oceanem zaczynają one z impetem wchodzić do głównego nurtu. Ilość urządzeń podłączony do Internetu rośnie w imponującym tempie. Zdaniem „Cisco” w 2020 roku do Sieci będzie podłączonych 50 mld urządzeń. Jeśli weźmiemy pod uwagę prognozy firmy „McKinsey Global Institute”, która przewiduje, iż do 2020 roku każdy Polak będzie miał dostęp do Internetu, podobna tendencja może mieć miejsce także na naszym podwórku.

Niewykluczone, że niebawem trudno będzie znaleźć nowoczesną pralkę bez modułu Wi-Fi. To sprawia, że ryzyko ataku na domowy sprzęt jest nieporównywalnie wyższe niż w przypadku komputerów.

Nie powinniśmy popełniać błędów sprzed lat, kiedy producenci traktowali bezpieczeństwo jako kwestię trzeciorzędną. Co gorsza, w przypadku „Internetu Rzeczy” pojawia się problem, że użytkownik może zostać skrzywdzony fizycznie. „G DATA” już wkrótce zaoferuje kilka nowych rozwiązań wychodzących naprzeciw nowym potrzebom zmieniającego się świata. Obecnie rozwijamy produkty dla systemów „Android”, „Windows”, „Linux” i „Mac OS”, aby w przyszłości nie były furtką dla hakerów do przeprowadzania zdalnych ataków na inteligentne urządzenia – dodaje Robert Dziemianko z „G DATA”.

Źródło: G DATA, 4virtus.com, Recode.net

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Related posts

Leave a Comment