You are here
[Poradnik] Android – ugotuj własny rom cz.2 poradniki 

[Poradnik] Android – ugotuj własny rom cz.2

Jak obiecywaliśmy, dziś pojawia się kolejna część poradnika dotycząca modyfikacji systemu Android pod konkretną osobę oraz jej wymagania. Jesteśmy już oczywiście po etapie podmiany logo startowego, oraz edycji pliku Build.pro, więc pora na kolejne zmiany…

 

Root-1-Root-Explorer-pyta-o-prawakk

 

Aplikacje systemowe – czym one właściwie są? To programy, które zyskały odpowiednie uprawnienia do działania w systemie. Nie da się ich tak po prostu odinstalować. Potrzeba ingerencji w oprogramowanie. Żeby się do tego zabrać, przydatna będzie wiedza o strukturze katalogów w systemie Android. Podstawowy podział wygląda tak:

/METAI-INF – znajdziemy tutaj certyfikaty oraz pliki wykonawcze instalacji romu.

/system – w tym katalogu znajdziemy kolejne foldery odpowiadające za:

/app – aplikacje systemowe,

/bin – narzędzie systemowe,

/etc – konfiguracja oraz tweek’i ,

/fonts – czcionki, o czym już wspominaliśmy,

/framework – pliki odpowiadające za koordynacje działań systemu,

/lib – biblioteki,

/media – dzwonki, bootanimation, tapety itp.,

/usr – „inne” ustawienia systemu,

/vendor – dodatki producenta,

/xbin – dodatki systemowe.

Po wejściu do folderu …/app powinniśmy odnaleźć interesujący nas plik .apk, czyli nic innego jak aplikację, którą chcemy usunąć. W podobny sposób oczywiście dodajemy nowe programy, które zostaną zainstalowane razem z systemem.  Jeśli taki sam efekt chcielibyśmy uzyskać w już gotowym romie zainstalowanym na urządzeniu, musielibyśmy się posiłkować dodatkowymi aplikacjami oraz menagerem plików np. root explorer, który pozwoliłby nam na zmianę uprawnień poszczególnych plików.

Teraz kilka słów o usprawnieniach Androida… opiszemy tę czynność na podstawie Sony Bravia Engine znanego ze smartfonów z linii Xperia. Na początek powinniśmy odnaleźć w sieci gotową paczkę z owym usprawnieniem, później należy ją skopiować do katalogu …/etc. Po tej czynności zostanie nam tylko dodanie wpisu w pliku build.prop. W tym przypadku będzie to wyglądać tak:

#Sony Bravia Engine Service

Ro.service.swiqi.supported=true

Persist.service.swiqi.enable=1

W podobny sposób możemy zaimplementować do naszego romu inne autorskie rozwiązania producentów smartfonów z Androidem. Warto zainteresować się choćby Beats Audio od HTC,  które ma za zadanie podbijać bass w naszych słuchawkach.

Myślę, że informacje zawarte w artykule zachęcą kolejnych młodych miłośników modyfikacji zielonego robota do próby stworzenia romu idealnie dopasowanego do własnych preferencji. Kolejna część poradnika pojawi się w przyszłym tygodniu, a znajdziemy w niej między innymi… kilka porad na temat dodawania tweek’ów takich jak swap pamięci, podkręcanie procesora oraz szybkość odczytu karty SD, lecz to nie wszystko. Zachęcam do lektury.

Related posts

Leave a Comment