You are here
iRecycling, czyli jak Apple zarabia na twoim smartfonie News 

iRecycling, czyli jak Apple zarabia na twoim smartfonie

Co zrobić z zużytym czy starym sprzętem elektronicznym? To oczywiste, oddać. A jak na tym jeszcze zarobić?

AppleRecycling

Keynote Apple, którego głównym punktem miał być nowy iPhone SE, przyniósł coś jeszcze. Oprócz nudy, która aż biła od prowadzących wydarzenie, dowiedzieć się mogliśmy jak to gigant z Cupertino zadba o środowisko naturalne. Prezentacje przeprowadzono z odpowiednim namaszczeniem w taki sposób, że chyba każdy kto ją oglądał wprost marzył o tym, by oddać stary sprzęt do Apple.

Skonstruowano nawet specjalnego robota, który rozbierał na czynniki pierwsze smartfony i wybierał z nich elementy, które można poddać recyklingowi. Twór ma na imię Liam, a oprócz tego, że potrafi szybko utylizować urządzenia, przedstawiono go jako „słodziaka”, któremu można zaufać. I przyznać trzeba, że można było to zrobić. Skąd w Apple taka troska o środowisko? Owszem, Ziemia wydaje się być wyeksploatowana do granic możliwości i ludzkość musi szukać alternatywnych sposobów na pozyskiwanie surowców. Jednym z nich jest recycling.

http://www.youtube.com/watch?v=AYshVbcEmUc

Idea recyklingu jest jak najbardziej słuszna, a co więcej wcale nie nowa. Apple od dawna ją propaguje, ale teraz udostępniono raport, który pokazuje ile producent na tym zyskał. W smartfonach można znaleźć dużo cennego kruszcu. Wszak np. złoto jest bardzo dobrym przewodnikiem. I jak się okazuje, ze starych iPhone’ów można wyciągnąć go całkiem sporo. Średnio w smartfonie Apple można znaleźć około 30 miligramów złota. W zeszłym roku Apple wyciągnęło go prawię tonę! Oczywiście kruszec nie pochodził tylko ze słuchawek, ale także z komputerów. Jak przekłada się to na finanse? Cóż, wychodzi na to, że za taką ilość złota można by dostać prawie 40 milionów dolarów.

Ze starego sprzętu odzyskano także prawie 30 milionów ton stali, aluminium oraz szkła. Jak widać, ludzkość zużywa ogromne ilości zasobów, a duża ich część służy tylko rozrywce. Choć wartość odzyskanych materiałów może przyprawić o zawrót głowy, to większość z nich prawdopodobnie trafi do nowych urządzeń i dostanie drugie życie. A jeżeli nie, to znajdziemy złoto w drogim smartwatchu, na którego i tak znajdą się kupcy. Czy Apple zarabia na swoich klientach w nieuczciwy sposób, ukrywając się pod płaszczem recyklingu? Nie. Oni tylko wiedzą jak zamienić pomysł na dolary. Każdy pomysł.

Źródło: BusinessInsider
Fot: Apple

 

________________________________________________

Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku.

Related posts

Leave a Comment