Negative, czyli polski czytnik PDF z trybem nocnym podbija Apple App Store

Stwierdzenie, że Negative podbija sklep z aplikacjami dla systemu macOS, jest może nieco przesadzone, ale nie sposób, nie zauważyć szumu, jaki ten zgrabny czytnik PDF-ów robi w sieci. Co ważne, jest to narzędzie stworzone przez polskiego dewelopera, który kodowaniem zajął się naprawdę niedawno. Czym rozwiązanie Krystiana Kozerawskiego różni się od konkurencyjnych bytów?

Negative

Powstanie aplikacji Negative nie było kaprysem, lecz koniecznością podyktowaną wymaganiami co do czytnika plików PDF. Krystian Kozerawski stworzył program głównie z powodu niemożności odnalezienia wygodnego, a zarazem prostego narzędzia pozwalającego na wygodne czytanie dokumentów we wspomnianym formacie. Szanuję upór, zwłaszcza że twórca został deweloperem stosunkowo niedawno, ale zacznijmy o początku.

Negative to owoc potrzeby

Cześć z was może kojarzyć Krystiana Kozerawskiego z nieco innej niż “deweloperka” działalności. Twórca aplikacji Negative jest wieloletnim dziennikarzem, którego teksty możemy czytać w serwisie MyApple. Mój “kolega po fachu” od pewnego czasu fascynował się programowaniem w języku Swift. Naukę opierał głównie na podręcznikach Paula Hudsona, Simon Ng oraz materiałów publikowanych w sieci. Niestety, lwia część treści dostępna była w formie dokumentów PDF, które cechuje pewien brak elastyczności.

O ile w ebookach w formacie ePub całkiem swobodnie możemy zarządzać tekstem, jego skalowaniem oraz kolorystyką, o tyle w kwestii PDF nie zdziałamy za wiele. Krystian poszukiwał narzędzia pozwalającego na wspomniane manipulacje. Niestety, dla systemów z rodziny macOS takowych brak. Dziennikarz-programista postanowił więc stworzyć odpowiedź na swoje potrzeby. Tak się składa, że Negative, bo tak nazwano autorski czytnik PDF, zyskał całkiem sporą popularność. Choć aplikacja wymaga jeszcze szlifów, o czym Krystian informuje na stronie programu, tytułowy czytnik oferuje kilka interesujących trybów usprawniających czytanie w godzinach nocnych:

  • Normalny — bez odwróconych kolorów
  • Odwrócony — barwy jak w negatywie
  • Odwrócony z sepią

Zainteresowanych zachęcam do pobrania Negative, który, być może, zagości na moim MacBooku na stałe.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2420 More posts in artykuły category
Recommended for you
Apple
Korea Południowa pozwała Apple za wyzyskiwanie operatorów

Apple ma kolejny problem natury prawnej. Po niemieckich i chińskich tarapatach gigant z Cupertino musi...