You are here
Recenzja iA Writer 5 dla iOS Aplikacje testy 

Recenzja iA Writer 5 dla iOS

Z edytora tekstu iA Writer korzystam od początku mojej przygody z systemem macOS. Program zastąpił mi wysłużony, choć mile wspominany Calmly Writer. Zmiana podyktowana koniecznością związaną z migracją na platformę Apple okazała się genialnym ruchem. Moja produktywność wzrosła i co ważne — praca z tekstem stała się dla mnie jeszcze przyjemniejsza. Dzięki uprzejmości iA Inc. otrzymałem możliwość przetestowania iA Writer 5, czyli najnowszej odsłony aplikacji, tym razem skierowanej do użytkowników iOS.

iA Writer 5

Chcę być z wami w stu procentach szczery, dlatego już na wstępie zaznaczę, że iA Writer 5, ani jego desktopowe odsłony, nie są edytorami tekstu w pełnym tego słowa znaczeniu. Czy więc jest aplikacja iA?

To rozbudowany notatnik ubrany w przejrzysty i logiczny interfejs, którego głównym zadaniem jest wspieranie produktywności użytkownika podczas wprowadzania tekstu. Dzięki funkcji “skupienia” oraz obsłudze Markdown, z rozwiązania korzysta się nie tylko przyjemnie, ale również szybko. Nie byłem jednak pewny, czy oprogramowanie poradzi sobie z urządzeniem o małym ekranie. Wprowadzanie dłuższego tekstu na iPhonie SE może wydawać się niewygodne, ale zapewniam — z iA Writer 5 zadanie te staje się nie tylko wykonalne, ale również przyjemne. Program ma oczywiście wady, ale w zestawieniu z zaletami, zdaje się ich nie zauważać.

iA Writer 5 — Skup się

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie patrzę na testowaną aplikację w sposób obiektywny. Trudno oczekiwać tego od osoby, która zarabia na chleb pisaniem. Z drugiej jednak strony, subiektywna ocena użytkownika spędzającego z edytorem od 8 do 12 godzin dziennie, może okazać się pomocna przy podejmowaniu decyzji o zakupie programu. Musicie ocenić to sami.

iA Writer 5 przyciągnął mnie do siebie prostotą i możliwością skupienia na samym tekście. Konkretnie rzecz ujmując — na aktualnie wpisywanym jego fragmencie. Idealnie dobrany font i brak absorbującego interfejsu spowodowały, że wpisywanie tekstu było przyjemne. Oczywiście, wygoda znana z macOS i fizycznej klawiatury jest tutaj nieosiągalna, ale nie spotkałem jeszcze przyjemniejszego w odbiorze narzędzia na iOS. Poza tekstem i klawiaturą na ekranie zmieścił się również licznik słów, po którego kliknięciu można sprawdzić liczbę znaków i przybliżony czas potrzebny na przeczytanie “pracy”.

Wspomniany font idealnie nadaje się do tworzenia tekstu, ale jako że stosujemy tutaj znaczniki formatujące, przeczytanie dłuższego tekstu mogłoby być męczące. Twórcy iA Writer 5 pomyśleli również o tym. Podobnie, jak w przypadku wersji desktopowej, tak i tutaj możemy zapoznać się z końcowym kształtem tekstu. Finalny wpis zawiera pełne formatowanie, zdjęcia oraz odnośniki do stron internetowych. To spore ułatwienie, zwłaszcza jeśli nasz tekst ma trafić na stronę internetową i prezentować się przyjemnie dla oka czytelnika.

Edytuj, oznacza, dodawaj

Tekst powinien zawierać tytuł, nagłówki oraz odpowiednie odnośniki do treści sieciowych. Publikacje internetowe powinny być dodatkowo określone znacznikami np. H1, H2, H3 itp. Naturalnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać znaczników w iA Writer 5. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że Markdown rządzi się nieco innymi prawami. Na szczęście prostszymi dla użytkownika.

Wspomniany Markdown to język znaczników służących formatowaniu tekstu. Ideą jego powstania była chęć uproszczenia procesu tworzenia tekstu. Po krótkim zapoznaniu się ze znacznikami ich używanie staje się banalnie proste. Pełną listę “komend” znajdziecie pod TYM adresem. Dla pełnego obrazu dam jeszcze konkretny przykład oznaczenia wpływającego na formatowanie

#Nagłówek pierwszego stopnia (tytuł)
##Nagłówek drugiego stopnia
###Nagłówek trzeciego stopnia

W iA Writer 5 dla systemu iOS proces wpisywania tekstu wspomagany jest dodatkowymi funkcjami klawiatury. Oznacza to, że na dobrą sprawę nie musimy “legitymować” się znajomością Markdown. Wszystko zostało bowiem przedstawione w niezwykle uproszczony sposób i każda osoba pracująca ze słowem pisanym powinna bez problemu rozpoznać komendy.

Konfiguruj i udostępniaj

iA Writer 5 dla iOS, choć prosty, posiada własne menu z ustawieniami. Znajdziemy tutaj między innymi bogate w opcje zarządzanie plikami, biblioteką oraz samą edycją. Deweloperzy dodali tutaj również funkcję Night Mode, czyli tryb nocny odwracający kolory. Wieczorna praca z tekstem jest w związku z powyższym naprawdę komfortowa. Przynajmniej w mojej ocenie.

Stworzony dokument można zapisać w Plikach lub udostępnić za pośrednictwem aplikacji takich jak Poczta, Twitter, Facebook czy Messenger. Ponadto iA Writer 5 pozwala na wydruk oraz eksport do plików PDF, HTML oraz Microsoft Word.

Podsumowanie

Czy poleciłbym iA Writer 5 dla systemu iOS? Tak, choć możliwości programu docenią przede wszystkim osoby pracujące z tekstem. Jednak użyteczność rozwiązania sprawdzi się również u osób szukających aplikacji do szybkich notatek, na przykład u studentów.

Jeśli korzystacie z aplikacji iA Writer na macOS, zakup wersji dedykowanej iOS to najlepsze co możecie zrobić.

Related posts

Leave a Comment