You are here
Sony Xperia XZ1 i Xperia XZ1 Compact na IFA 2017 artykuły News 

Sony Xperia XZ1 i Xperia XZ1 Compact na IFA 2017

Mam ogromny szacunek do Sony za dbałość o jakość urządzeń i dopieszczenie szczegółów, ale na litość boską, ileż można “dopieszczać” jedną i tę samą konstrukcję. Xperia XZ1 oraz Xperia XZ1 Compact to kolejne dowody na to, że producent twardo obstawia przy designie, który innowacyjnym mogliśmy nazwać pięć lat temu. Same technikalia związane ze wspomnianymi smartfonami, owszem — są więcej niż interesujące, ale nie samą specyfikacją i oprogramowaniem żyją klienci…

Xperia XZ1

Zacząłem z przytupem, zdaję sobie z tego sprawę, ale naprawdę nie umiem wytłumaczyć tego, dlaczego Sony trzyma się uparcie przyjętej przed wielu laty stylistyki urządzeń mobilnych. Żeby było jasne, design flagowych Xperii naprawdę mi się podoba, ale firma mogłaby zaskoczyć swoich fanów czymś nowym, czymś, co przyciągnie wzrok. Tym czymś nie będą niestety Xperia XZ1 oraz wersją Compact. Czym więc będą?

Xperia XZ1 to solidny flagowiec

Solidny flagowiec to najwłaściwsze określenie tytułowego sprzętu występującego w dwóch, a w zasadzie w trzech wersjach — Xperia XZ1, XZ1 Compact oraz XZ1 Premium. Kwestię designu zostawmy w spokoju, sprawdźmy specyfikację oraz ficzery związane z aparatem. Te ostatnie zostawię na koniec, mimo iż uważam, że są najmocniejszą stroną smartfonów z rodziny Xperia XZ1.

Konfiguracje techniczne wszystkich trzech odmian urządzenia są niemal bliźniacze. Główne różnice dotyczą aparatów i muszę przyznać, że wbrew pozorom nie są one znaczące. Do rzeczy… Xperia XZ1 została wyposażona w 5.2-calowy (4.6-cala wersja Compact) ekran IPS Triluminos wyświetlający obraz w rozdzielczości 1920 x 1080p (1280 x 720p wersja Compact). Odpowiednią wydajność zapewnią flagowy układ Quacomm Snapdragon 835 MSM8998, grafika Adreno 540, 4 GB RAM oraz 64 GB pamięci wewnętrznej. Dane użytkownika zapisać można również na kartach microSD do 256 GB. W Xperia XZ1 znajdziemy również LTE kat. 16, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS (GLONASS, BDS) oraz NFC. Do transferu plików oraz ładowania urządzenia posłuży USB-C. Urządzenie zabezpieczymy między innymi za pomocą czytnika linii papilarnych.

Cała konstrukcja jest oczywiście wodoodporna, co potwierdza certyfikat IP68. Martwi mnie jedynie jeden element telefonu — bateria. Producent zastosował tutaj skromny akumulator o pojemności 2700 mAh. Niewiele i nie ratuje tego faktu nawet informacja dotycząca obecności technologi szybkiego ładowania od firma Qualcomm.

https://www.youtube.com/watch?v=sxRDwklJAp0

Xperia XZ1 — możliwości fotograficzne

Jeśli nie zraziła was nuda, jaką wieje leciwa już konstrukcja i pozytywnie oceniliście specyfikację techniczną, musicie koniecznie poznać fotograficzną stronę Xperia XZ1. Hardware’owo wygląda to następująco:

  • 19 Mpix aparat przedni
  • Światło f/2.0
  • Optyczna stabilizacja obrazu
  • Elektroniczna stabilizacja obrazu
  • Dwutonowa dioda doświetlająca
  • Laserowy autofokus z detekcją fazy
  • 13 Mpix kamerka do selfie

Nieźle, ale prawdziwe WOW wywołują dwa ficzery. Dobrze, jest ich więcej, ale te dwa wzbudziły u mnie największe zainteresowanie. Pierwsza opcja to tak zwany Predictive Capture(rejestrowanie predykcyjne), które decyduje o automatycznym rozpoczęciu nagrywania w oparciu o wykrycie ruchu tudzież uśmiechu. Drugą ciekawostkę stanowi Kreator 3D. To dodatek do oprogramowania, odpowiadający za skanowanie obiektów w trójwymiarze, które można przenieść do aplikacji aparatu. Soft jest przejrzysty i wypełniony po brzegi mini poradnikami. Rozszerzona rzeczywistość pełną gębą.

Ceny mają wynosić odpowiednio 2999 zł za Xperia XZ1 oraz 2599 zł za Xperia XZ1 Compact. Sprzedaż rzeczonych modeli wystartuje już we wrześniu.

Źródło: Sony

Related posts

Leave a Comment