You are here
Starość Aksolotla Jacka Dukaja pojawi się na Netflix artykuły News 

Starość Aksolotla Jacka Dukaja pojawi się na Netflix

Jacek Dukaj nie pisze łatwych w odbiorze książek, ale z pewnością pisze takie, które zostają z czytelnikiem na dłużej. Teraz jedna z nich doczeka się adaptacji, która pojawić ma się na Netflix pod tytułem Kierunek: Noc. Będzie to odpowiednio przerobiona Starość Aksolotla, czyli powieść, która już sama w sobie wyznaczała nowe trendy na rynku wydawniczym.

Starość Aksolotla
Fot. Allegro / Starość Aksolotla

Ostatnio na rynku wydawniczym ukazało się Po piśmie, czyli rozważania twórcy na temat tego, jak ważną rolę w życiu oraz kształtowaniu świata ma samo pismo. Jacek Dukaj przyzwyczaił swoich czytelników do tego, że na kolejne jego dzieła trzeba czekać bardzo długo. Do tej pory nie otrzymaliśmy kolejnej części Pierwszej Tercji Progresu, która zapoczątkowana została w 2004 roku przez Perfekcyjną niedoskonałość. Jednak w przypadku pozycji, którą zekranizować ma Netflix, sprawa wygląda jeszcze ciekawiej.

Starość Aksolotla

Starość Aksolotla nie została bowiem wydana w tradycyjnej, książkowej formie, ale tylko jako specjalna wersja ebooka. Co ciekawe, jej wydawcą było Allegro, które bardzo mocno swojego czasu promowało ten tytuł, którego obecnie na platformie już niestety nie znajdziemy. To było dzieło, które łączyło w sobie tradycyjny tekst z formami multimedialnymi i wprowadzało na polski rynek zupełnie nową jakość. Nie dziwne więc, że przy projekcie dla Netflix pojawi się także nazwisko innego, dobrze znanego nam twórcy, czyli Tomasza Bagińskiego, który maczał palce w cyfrowej wersji Starość Aksolotla. O czym tak w ogóle opowiadała książka?

„Tak oto kończy się dotychczasowy świat człowieka. W Ziemię uderza promieniowanie niszczące wszelką materię organiczną. Na jednej półkuli wszystkie organizmy umierają w ciągu kilku sekund. Na drugiej – mają najwyżej 12 godzin na reakcję. Czy jest szansa na ocalenie? Kto zdoła przetrwać apokalipsę? Nielicznym udaje się przekopiować umysły w hardware. Pozbawieni ciał biologicznych, ludzie przesiadają się w mechaniczne cielska robotów. Jaki kształt przybierze życie hardware’u: cywilizacja mechów i transformersów? Kto tak naprawdę żyje, walczy i umiera w tych metalowych ciałach? Kto odgrywa w nich melancholijny teatr fizjologii i białka? Pogrążeni w nostalgii ocaleńcy tworzą cywilizację po cywilizacji, życie po życiu i ludzkość po ludzkości. Dzielą się na gildie, tworzą alianse, prowadzą wojny. A także podejmują wyzwania, przed jakimi nikt wcześniej nie stawał. Tak oto kończy się świat, nie hukiem, lecz wizgiem metalu…”

Kierunek: Noc

Na Netflix powieść Jacka Dukaja ukaże się pod tytułem Kierunek: Noc. Producentami wykonawczymi zostali w tym przypadku wspomniany już Tomasz Bagiński oraz Jacek Dukaj. Serial ma składać się z sześciu odcinków, więc możemy liczyć na trochę dobrego i wciągającego materiału science-fiction. Szczególnie, że showrunnerem został tutaj Jason George, czyli człowiek odpowiedzialny między innymi za Narcos. Wprawdzie tematyka zupełnie inna, ale sposób opowiadania historii zawsze pozostaje ten sam. Ma ona wciągać bez reszty.

Sam serial ma skupić się na grupie pasażerów lotu do Belgii, którzy próbują ocalić swoje życie przed nieubłaganymi skutkami katastrofy. Każdy z nich będzie chciał przetrwać i każdy będzie walczył o to, żeby to jemu się udało. W produkcji ma wystąpić międzynarodowa obsada, a wśród aktorów mają pojawić się także Polacy.

Luźna adaptacja?

Trzeba zaznaczyć, że nie będzie to adaptacja w pełni oddająca to, co pojawiło się w książce Jacka Dukaja. Będzie to raczej luźna adaptacja lub kilka pomysłów wyciągniętych z powieści i przełożonych na potrzeby języka filmu. Premiera serialu przewidziana jest na przyszły rok, ale nie podano jeszcze konkretnej daty. Tak o samym projekcie mówi Tomek Bagiński:

„Pomysł na serial zaczerpnięty został ze świetnej książki Jacka Dukaja ‘Starość Aksolotla’, która porusza problem transhumanizmu. To, co najbardziej mi się w niej podoba, to wizja nieuchronnego końca świata i idea, że jedyną szansą na przetrwanie jest ucieczka samolotem z grupą zupełnie obcych sobie ludzi, którzy nie mówią nawet w tym samym języku. Rzadko zdarza się, że wiemy cokolwiek o naszych współpasażerach, a w tym wypadku znajdujemy się w sytuacji, gdzie stajemy się nową wspólnotą, od której zależy nasze przetrwanie. Uważam, że to świetny pomysł zarówno na dramat, jak i thriller.”

Nowe smartfony oraz laptopy, które pozwolą wam oglądać ulubione seriale na Netflix, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Netflix / Informacja prasowa / Allegro / Jacek Dukaj / Wydawnictwo Literackie / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment