Bezpieczeństwo – czy ktoś się jeszcze nim przejmuje?
Popularność urządzeń mobilnych rośnie w niespotykanym dotychczas tempie. Tablety i smartfony, niezależnie od posiadanego systemu są podatne na ataki sieciowe oraz wirusy. Niewiele osób zastanawia się w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swoich danych, a nawet pieniędzy. Jakie konsekwencje mogą spotkać takich beztroskich użytkowników?
Jeśli korzystamy z urządzenia jak ze zwykłego telefonu i nie trzymamy na nim żadnych prywatnych danych, nawet zdjęć, nie powinno być większego problemu. Rzeczywistość nie jest jednak taka utopijna, a użytkownicy smartfonów korzystają z coraz to nowszych usług, stron, podając mnóstwo danych. Tutaj pojawiają się pierwsze wątpliwości. Co, gdy stracimy nasze urządzenie w wyniku kradzieży?
Ten przypadek wbrew pozorom nie jest taki straszny, gdyż przy odrobinie czasu możemy odpowiednio skonfigurować opcję zdalnego usuwania danych z urządzenia. W Google Play znajdziecie wiele programów służących do tego celu, lecz my ze swojej strony polecamy dwa. Pierwszy to rozwiązanie giganta z Mountain View, czyli menager urządzeń Android. Drugi to pakiet antywirusowy Norton Mobile Security. Obydwa produkty oprócz zdalnego kasowania danych pozwalają na zlokalizowanie zguby.
Decydując się na wcześniej wspomniane oprogramowanie antywirusowe, otrzymujemy dodatkowe korzyści…
Android zagarnia ponad 80% rynku smartfonów, co czyni go atrakcyjną platformą dla cyber-przestępców. Jeśli ktoś wykradnie zdjęcia, muzykę, czy dane logowania do mało przydatnych portali, ucierpimy, lecz nie będzie to bardzo bolesne. Gorzej, jeśli za pomocą smartfona logowaliśmy się na konta bankowe oraz serwisy społecznościowe. Wtedy, sytuacja robi się naprawdę poważna. Dlatego warto zawczasu zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć urządzenie w pakiet antywirusowy renomowanej marki jak np. Norton.
Jeśli, nasz telefon jest wyposażony w moduł NFC, służący między innymi do płatności zbliżeniowych powinniśmy rozważyć zakup specjalnego etui. Te cechuje się zabezpieczeniem urządzenia przed niepożądanymi działaniami jak np. niezatwierdzona przez nas płatność.
Ostatnim, lecz równie ważnym krokiem jest zaszyfrowanie pamięci naszego mobilnego cudeńka. Zazwyczaj oprogramowanie producenta dostarcza nam w standardzie narzędzia do przeprowadzenia owego procesu. Szyfrowanie jest darmowe, lecz zanim je przeprowadzimy powinniśmy wiedzieć, że trwa to około godziny i przez ten czas używanie smartfona lub tabletu jest niemożliwe.