Gorilla Glass – czy naprawdę chroni ekran?
Coraz większa gama producentów urządzeń elektronicznych zaczyna wykorzystywać technologie Gorilla Glass w swoich ekranach. Czy produkt firmy Corning jest rzeczywiście tak dobry?
Trochę historii – W 2006 roku Steve Jobs zaczął rozglądać się za szkłem, które miało chronić niezaprezentowanego jeszcze światu iPhone’a. Dzięki swoim rozległym znajomościom trafił na prezesa Corning Glass – Wendella Weeksa. Po objaśnieniu sposobu wzmacniania szkła, Jobs podjął decyzje o jego zastosowaniu w nowym przełomowym smartfonie…
Po ruchu CEO Apple’a inni producenci zainteresowali się tą technologią, a dziś wzmacniane szkło od Corning ujrzymy w wielu smartfonach i tabletach.
Skąd jednak wziął się pomysł? Podziękować możemy żarówce Toma Edisona, dla którego od 1871 roku Corning zaczęło produkować szklaną część wynalazku. Należy wspomnieć, że sama firma była obecna na rynku już od 20 lat.
Wytwórcy szkła przez kolejne lata odnosili wiele sukcesów, pracowali między innymi dla agencji kosmicznej Stanów Zjednoczonych. Po dobrej passie nastały gorsze dni z których wyrwał ich właśnie wynalazca iPhone’a.
Technologia wykonania – Nie jest to zwykła tafla szkła, wykonano ją z alkalicznego glinokrzemianu. Następnie przeszła proces chemicznego hartowania poprzez zanurzanie w gorącym roztworze azotanu potasu, dzięki czemu zyskała swoją niezwykłą wytrzymałość.
Wytrzymałość w praktyce – Na YouTube możemy znaleźć wiele nagrań, na których użytkownicy prezentują odporność szkła na zarysowania i stłuczenia. Z kolei na wielu forach internetowych sprawa okazuje się dyskusyjna. Osobiście posiadam już trzeci telefon z sygnowanym przez Corning szkłem i nie zauważyłem, żeby na ekranie pojawiły się rysy. Smartfon wyszedł również bez szwanku z kilku upadków na chodnik.
Reasumując, zdania na temat przydatności chemicznie hartowanego szkła Gorilla są podzielone. Z pewnością produkt Corning zwiększa wytrzymałość szkła, jednak trzeba zachować zdrowy rozsądek w „testowaniu” telefonu. Nie ma rzeczy idealnych. A u was jak sprawdza się GORILLA GLASS?