You are here
Gemius pokazuje, kiedy Polacy korzystają z internetu artykuły News 

Gemius pokazuje, kiedy Polacy korzystają z internetu

Najnowsze badania polskiej agencji Gemius dotyczące marca idealnie obrazują model czasowy użytkowania sieci internetowej przez Polaków. Porównaj się z innymi internautami.

Gemius

Każde statystki zbierające dane o tym, jak korzystamy z sieci, są interesujące. Pokazują one skalę zmian, jakie dotknęły polski internet na przestrzeni lat. Z udostępnionych przez agencje badawcze danych możemy czerpać korzyści, jakie? Dla przykładu — znając statystyki czasowego użytkowania sieci, możemy efektywniej zaplanować czas spędzony przed komputerem tudzież smartfonem.

Gemius — metodyka badań

Polska internetowa agencja badawcza Gemius przy zbieraniu danych kierowała się przede wszystkim chęcią podsumowania modelu użytkowania sieci w ujęciu miesięcznym. Statystyki powstałe w wyniki analizy dotyczą okresu od 1 do 31 marca 2017 roku. Ujęto w nich zarówno użytkowników komputerów osobistych, jak i tych, którzy do surfowania w internecie używają urządzeń mobilnych. Wiek badanych osób zaczynał się o 7 lat, kończył zaś na 75 latach.

Po co mi dane?

W marcu z internetu skorzystało aż 27,7 miliona Polaków, co jest wynikiem naprawdę imponującym. Postanowiono sprawdzić, w jakie dni tygodnia badani najchętniej korzystają z sieci. Wyniki nie są może zaskakujące, ale dla wielu osób mogą okazać się naprawdę przydatne. Planowanie czasu poświęconego na naukę, pracę tudzież dedykowane innym zadaniom przebiegnie efektywniej, kiedy użyjemy do tegoż procesu liczb. Liczb, które podpowiadają, jak korzystamy z sieci.

Internet to wynalazek świetny. Za jego pomocą pracujemy, pomaga nam w wykonywaniu codziennych czynności oraz podtrzymywaniu relacji towarzyskich. Szukamy za jego pomocą rozrywki w najróżniejszych postaciach, ale równie chętnie tracimy przed monitorem (smartfona, tabletu lub komputera czas). Oglądanie kolejnych GIF-ów przedstawiające tańczące śmieszne koty, jest może przyjemne, ale nie zmienia to faktu, że czynność ta jest ogromnym złodziejem czasu.

Dobrze, skoro wiemy już, do czego możemy wykorzystać dane zebrane przez Gemius, sprawdźmy, co dokładnie w nich znajdziemy.

Twarde liczby

Z 27,7 milionów internautów aż 23,9 miliona korzystało z sieci za pośrednictwem komputerów osobistych w tym laptopów. Z urządzeń mobilnych łączyło się za to aż 20,6 miliona userów. To zaskakujące, ale w dalszym ciągu do poznawania sieci wykorzystujemy PC-ty i Notebooki. Urządzenia mobilne choć popularne, nie mogą równać się z potężniejszymi maszynami, a przynajmniej tak pokazują dane.

Gemius

Przejdźmy informacji o tym, w jakie dni tygodnia najchętniej sięgamy do zasobów internetowych…

Nietypowo zaczniemy od piątku, bo to właśnie w ten dzień tracimy “zainteresowanie” siecią, po to, aby w sobotę prawie do niej nie zaglądać. To naturalne, ludzie relaksują się po pracy i lwia część internautów wybiera inny model spędzania czasu wolnego. W niedziele nieśmiało zaczynamy wracać do świata wirtualnego, co można tłumaczyć koniecznością “odświeżenia” informacji ze świata lub najbliższego otoczenia. Poniedziałek to dzień najaktywniejszy dla Polskich internautów — początek tygodnia to moment, w którym najchętniej sięgamy po sprzęt dający nam dostęp do sieci. Następnie zainteresowania zaczyna maleć, aż do piątku.

Wiemy już, kiedy najchętniej korzystamy z sieci, ale sprawdźmy jeszcze, ile czasu poświęcamy na surfowanie po internecie. Zróbmy to na przykładzie “aktywnego” poniedziałku. Statystyczny badany spędził w sieci ponad 3 godziny, podczas gdy średnia czasu spędzonego “przed monitorem” w soboty wyniósł jedynie 2 godziny i 16 minut.

Rekordowym dniem dla danych okazał się pierwszy marca, podczas którego z siecią połączyło się aż 19,8 milionów użytkowników.

Źródło: Gemius

Related posts

Leave a Comment