Dolby Atmos na Netflixie? Serwis stawia na wysokiej jakości dźwięk
Dolby Atmos stosowany w kinach trafia do sieci i to nie byle gdzie, ale do najpopularniejszego serwisu z filmami i serialami na świecie. Wygląda na to, że już niebawem będę mógł cieszyć się naprawdę świetnym udźwiękowieniem. Niestety, jak to zwykle bywa w przypadku dobrej wiadomości, są pewne warunki do spełnienia.
Włodarze serwisu Netflix dwoją się i troją w celu zapewniania użytkownikom jak najlepszych odczuć płynących z konsumpcji multimediów w postaci filmów i seriali. Mamy już materiały w rozdzielczości 4K oraz HDR, ale choć obraz jest niezwykle istotnym elementem produkcji filmowych, liczy się również udźwiękowienie. Będąc w kinie wyposażonym w naprawdę konkretny setup dźwiękowy, jestem wprost oczarowany. Z projekcji wychodzę, pamiętając, z której strony płynął do mnie konkretny odgłos. Chciałbym podobnie czuć się w domu po obejrzeniu filmu w jednym z serwisów VOD i wygląda na to, że marzenie zrealizuje już niebawem.
Dolby Atmos na Netflixie
Netflix poinformował za pośrednictwem swojego biura prasowego o wprowadzeniu technologi Dolby Atmos do serwisu. Początkowo jednym filmem udostępnionym w rzeczonym formacie będzie “Okja” reżyserii Bonga Joon Ho. Do wspomnianej produkcji dołączą następnie:
- BLAME — 28 lipca
- Notatnik śmierci — 25 sierpnia
- Bright — grudzeń
- Kierowca — w tym roku
Jak mniemam, powyższa lista będzie sukcesywnie rozszerzana o kolejne pozycje. Nie mniej, czuję, że Netflix będzie w tej kwestii opieszały. Dlaczego? Wszystkiemu winne są niestety ograniczenia sprzętowe.
Dolby Atmos a sprzęt
Początkowo filmy zgodne z Dolby Atmos będziemy mogli odtworzyć jedynie na konsolach od Microsoftu — Xbox One oraz Xbox One S, ale to nie wszystko. Niebawem możliwe stanie się to na telewizorach OLED od LG z 2017 roku. To nie koniec ograniczeń.
W przypadku konsoli Microsoftu konieczne będzie sparowanie jej z zestawem kina domowego zgodnego z funkcją. Warto zaznaczyć, że do działania potrzebujemy aplikacji Dolby Access dostępnej w Xbox Store. Użytkownicy telewizorów LG mają ułatwione zadanie, gdyż rzeczony sprzęt sam w sobie posiada odpowiednie technologie. Nie zmienia to faktu, że Dolby Atmos na serwisie Netflix dopiero raczkuje — niska liczba produkcji w połączeniu z niebyt pokaźnym portfolio kompatybilnego sprzętu, czyni DA niedostępnym.
Planujemy z czasem udostępnić tę technologię na innych urządzeniach, aby jak najwięcej użytkowników serwisu Netflix z całego świata mogło z niej korzystać. Dodatkowe informacje na temat wymagań technologii Dolby Atmos w serwisie Netflix znajdziesz tutaj.
Bardzo się cieszę, że użytkownicy serwisu Netflix z całego świata będą mogli w zaciszu własnego domu poczuć się jak w kinie, oglądając film „Okja” i inne wspaniałe produkcje, które wkrótce udostępnimy. — Greg Peters, dyrektor ds. produktów Netflix
Nie jestem co prawda użytkownikiem TV OLED 2017 od LG ani graczem konsolowym XBox, ale nie przepuszczę okazji sprawdzania na własne oczy (w zasadzie — uszy), jak działa najnowsza technologia. Od czego są znajomi, którzy posiadają w domowym zaciszu sprzęt, który jest konieczny do działania Dolby Atmos na serwisie Netflix. Pozostaje mieć nadzieję, że włodarze usługi stosunkowo szybko zaimplementują nowinkę, tak, aby była ona dostępna dla każdego chętnego usera.
Źródło: Media.netflix