Apple Pay nie dla Polski? Sprawa nie jest jeszcze przesądzona
Informowaliśmy was ostatnio o tym, że Apple Pay najprawdopodobniej trafi do Polski jeszcze w tym roku. Miało się to stać przy okazji dołączenia do AP krajów takich jak Dania, Szwecja oraz Finlandia. Niestety, wygląda na to, że będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
Nikt nie twierdził, że Apple Pay zostanie wprowadzone do naszego kraju ze stuprocentową pewnością. Nie doczekaliśmy się nawet oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Nie mniej, pogłoski o trwających w PKO BP testach obsług AP dawały nadzieję, szczególnie jeśli zestawiliśmy ten fakt w czasie ze zbliżającą się premierą Apple Pay w krajach skandynawskich. Dobrodziejstwo tytułowej metody płatności od giganta z Cupetino niestety nas ominęło, ale spokojnie — nic straconego.
Apple Pay w Polsce — kiedy?
Wiem, po raz kolejny nie opieram się na oficjalnym komunikacie Apple, a na analizie doniesień. Nie mniej, wszystkie znaki wskazują na to, że Apple Pay pojawi się u nas oraz w Norwegii, Holandii i Niemczech już niebawem. Przy czym “niebawem” jest pojęciem niezwykle ogólnym, przez co nie ma pewności co do tego, czy wspomniana metoda płatności zagości u nas jeszcze w tym roku.
Nie ukrywam — jako użytkownik iPhone’a, który jest jednocześnie klientem banku PKO BP, najzwyczajniej w świecie napaliłem się na fakt wdrożenia Apple Pay w Polsce. W zasadzie dalej mam nadzieję, że stanie się to jeszcze w tym roku. Niektóre źródła twierdzą, że nie będę musiał czekać dłużej niż tydzień lub dwa. Jak będzie, pokaże czas. Pytanie, na ile popularne będzie u nas Apple Pay.
Dostępność w krajach skandynawskich
Wiemy już, że użytkownicy w Danii, Szwecji oraz Finlandii mogą cieszyć się z Apple Pay. Warto jednak zaznaczyć, że wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Pierwszym jest konieczność “bycia klientem” banków, wśród których znalazły się Jyske Bank, Nordea oraz ST1. Nawet jeśli użytkownik iPhone’a należy do wspomnianej grupy konsumentów, musi pamiętać, że z AP nie skorzysta w dowolnie wybranym przez siebie punkcie handlowo-usługowym. Terminale wspierające płatności Apple’a na początku znajdziemy jedynie w sieciach niektórych sieciach. Z czasem dostępność będzie oczywiście rozszerzona.
Z Apple Pay skorzystają użytkownicy smartfonów iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone SE oraz iPadów Air 2, mini 3, mini 4 i Pro. Do listy dołączy najprawdopodobniej model rocznicowy, czyli iPhone X.
Popularność płatności zbliżeniowych
Wbrew obiegowej opinii płatności zbliżeniowe są w Polsce niezwykle popularne. Moi “zachodni” znajomi bardzo często podkreślają, że w wielu krajach temat transakcji zbliżeniowych wygląda o wiele gorzej niż w Kraju nad Wisłą. Ciężko stwierdzić, dlaczego upodobaliśmy sobie rzeczoną metodę obsługi transakcji, ale fakt pozostaje faktem i w tym temacie jesteśmy naprawdę “nowocześni”. Podobnie wygląda sprawa zastąpienia plastikowych kart smartfonami. Z Android Pay korzysta wielu Polaków, ale pamiętajmy, że smartfony to nie tylko Android. Liczy się jeszcze iOS, w przypadku którego o płatnościach zbliżeniowych mogliśmy do niedawna co najwyżej pomarzyć. Dziś wprowadzenie Apple Pay do Polski jest kwestią dni, może tygodni.
Źródło: Macrumors
Foto: Apple