You are here
Bezpieczeństwo Androida w 2017 roku. Podsumowanie Google artykuły 

Bezpieczeństwo Androida w 2017 roku. Podsumowanie Google

Czy bezpieczeństwo Androida można porównać do bezpieczeństwa, jakie gwarantuje iOS? Śmiem w to wątpić, jednak najnowszy raport wyszukiwarkowego giganta pokazuje, że firma zrobiła w kwestii walki z cyberzagrożeniami ogromny progres. Przedstawiciele Google wyjaśnili, w jaki sposób bronią danych oraz pieniędzy użytkowników swoich usług.

Bezpieczeństwo Androida

To już czwarty z kolei raport bezpieczeństwa wydany przez giganta. Firma tłumaczy w nim krok po kroku elementy, które mają zapewnić względne bezpieczeństwo Androida. Trzeba przyznać, że faktycznie, zielony robot jeszcze nigdy w historii nie mógł pochwalić się tak daleko idącymi zabezpieczeniami. To zaskakujące, zwłaszcza że wspomniany system mobilny boryka się z wieloma problemami, z których najpoważniejszym jest fragmentacja i brak wsparcia w zakresie aktualizacji.

Bezpieczeństwo Androida — Google Play Protect

W pierwszej połowie 2017 roku Android zyskał ochronę w postaci Google Play Protect. To pakiet zabezpieczeń, który obejmuje przeszło 2 miliardy urządzeń. Specjalne oprogramowanie skanuje 50 miliardów aplikacji, szukając w nich złośliwego lub choćby podejrzanego kodu. Działanie narzędzia opiera się między innymi na uczeniu maszynowym, dzięki któremu w 2017 roku udało się wykryć aż 60,3 proc. potencjalnie szkodliwych aplikacji.

Google Play Protect wpływa na bezpieczeństwo Androida również poprzez regularne i w pełni zautomatyzowane skanowanie smartfona.

Bezpieczeństwo Androida

Aktualizacje

Istotnym problemem Androida jest postępująca fragmentacja, na który to problem Google nie może znaleźć żadnego sensownego rozwiązania. Choć walka ze zjawiskiem trwa od lat, wyników brak. Na szczęście firma stara się współpracować z producentami w kwestii wydawania tak zwanych łatek bezpieczeństwa, które nie prowadzają co prawda nowych funkcji do systemu, jednak podnoszą bezpieczeństwo użytkowników.

Jak widać, otwartość Androida jest nie tylko jego zaletą, ale również wadą, która skutkuje pogłębiającą się fragmentacją.

Znajdź lukę, zdobądź nagrodę

Na bezpieczeństwo Androida wpływają również zewnętrzni poszukiwacze zagrożeń w postaci luk w oprogramowaniu. Dzięki programowi Android Security Reward w 2017 roku wypłacono łącznie aż 1,28 miliona dolarów nagród.

Podsumowując — dzięki działaniom Google bezpieczeństwo Androida stoi dziś na naprawdę wysokim poziomie. Nie oszukujmy się jednak i miejmy świadomość tego, że zielony robot nie jest najbezpieczniejszą mobilną platformą na rynku. Warto o tym pamiętać.

Źródło: Google

Related posts

Leave a Comment