Android Q: Google zdradza kolejne szczegóły systemu
Podczas Google I/O 2019, a konkretnie — konferencji wprowadzającej Keynote firma opowiedziała co nieco o nadchodzącej aktualizacji mobilnego systemu Android Q. Choć premiera rynkowa będzie miała miejsce dopiero za kilka miesięcy, już dziś poznajemy kolejne elementy układanki ukazującej nowości na platformie.
Stało się, Google I/O 2019 wystartowało. Przez kolejne dni będziemy poznawać nowości ze świata Google, ale najważniejsze zmiany zostały zapowiedziane podczas konferencji wprowadzającej, która zakończyła się raptem kilkanaście minut temu. Jednym z tematów, które zostały na niej poruszone były, a jakże, zmiany w Androidzie, które zawitają do nadchodzącej wersji systemu oznaczonej literką Q.
Android Q — co nowego?
Nie będę ukrywał, nowości jest sporo i ciężko byłby „na szybko” streścić je w jednym wpisie. Właśnie dlatego skupię się na najistotniejszych z mojego punktu widzenia ficzerach.
Pierwszą nowością będzie Ciemny Motyw kolorystyczny interfejsu Androida. Na to czekali przede wszystkim użytkownicy smartfonów z ekranami OLED, którzy otrzymają możliwość cieszenia się dłuższym czasem pracy sprzętu na jednym ładowaniu. Jak wiemy, OLED-y nie wyświetlają czarnej barwy, oszczędność będzie więc miarodajna. Dark Theme będzie można aktywować z poziomu wysuwanego panelu.
Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami, Android Q zapewni natywne wsparcie dla składanych ekranów. Miejmy nadzieję, że deweloperzy zareagują równie ochoczo i w stosunkowo krótkim czasie dostosują swoje aplikacje do nowych warunków.
Równie interesującą, co wspomniane wyżej nowością jest Tryb Skupienia. Focus Mode pozwoli na sprawne zarządzanie ewentualnymi „rozpraszaczami”, które wpływają negatywnie na naszą produktywność. To jednak nie wszystko, gdyż w Android Q zagości nowy, dość rozbudowany system kontroli rodzicielskiej. Rodzice będą mogli sprawdzać, z jakich aplikacji korzysta ich pociecha i ile czasu w nich spędza. Pojawiła się tutaj także opcja zaplanowania czasu pójścia do łóżka. Sprytne.
Nowy Android to także inteligentne odpowiedzi z poziomu paska powiadomień, nowe gesty, a także funkcja Live Caption. Ta ostatnia odpowiada za wyświetlanie transkrypcji odtwarzanego na urządzeniu głosu. To ukłon w stronę osób niesłyszących oraz niedosłyszących.
Dla kogo?
Google Chwali się tym, że w Android Q mocno skupiono się na kwestiach bezpieczeństwa i prywatności. Oznacza to prawie 50 nowych funkcji związanych ze wspomnianymi elementami systemu. To istotne, zwłaszcza biorąc pod uwagę liczbę modeli smartfonów pracujących pod kontrolą Androida. Skoro jesteśmy przy smartfonach…
Nowa wersja Android Q Beta trafi dziś do 21 urządzeń 13 marek, w tym do smartfonów z serii Pixel.
Źródło: Google