Aplikacja IKO oferuje teraz opcję czasowej blokady kart płatniczych
PKO BP informuje swoich klientów o wprowadzeniu do swojego produktu nowej funkcji. Aplikacja IKO wzbogaciła się właśnie o możliwość czasowego zablokowana karty płatniczej.
Klienci PKO Banku Polskiego są w ostatnim czasie wręcz rozpieszczani. Wspomniana instytucja od dawna stara się wdrażać do swoich aplikacji tudzież serwisów internetowych najnowsze rozwiązania pozwalające na maksymalnie wygodne użytkowanie. Jako klient rzeczonego Banku doceniam to i odwdzięczam się wiernością jego produktom. Informacje takie, jak dzisiejsza utwierdzają mnie tylko w przekonaniu, że dokonałem właściwego wyboru i poprawnie ulokowałem swoje finanse osobiste. Do rzeczy.
Aplikacja IKO pomoże w “nagłej potrzebie”
Mógłbym od razu zaserwować wam sztywny opis świeżo wdrożonej do aplikacji funkcji, ale nie uważam, żeby pozwoliło to na dokładne zobrazowanie tego, jak przydatna może się ona okazać. Spróbuję więc opowiedzieć o niej na przykładzie sytuacji, z którymi spotykamy się na codzień.
Wyobraźcie sobie, że zostawiliście swoją kartę płatniczą na biurku w biurze lub w szafce na basenie. Jak mniemam, popadacie wtedy w panikę i staracie się dodzwonić do konsultanta telefonicznego, który pomoże wam przebrnąć przez proces zastrzeżenia karty. To niestety trwa, czasem długo, a dopiero po wykonaniu tegoż kroku możecie udać się w miejsce zgubienia karty w celu jej odnalezienia. Pod warunkiem, że się to w ogóle uda.
Co powiecie na możliwość czasowego zablokowania karty z poziomu aplikacji na smartfonie? A jeśli cały proces trwałby dosłownie sekundy i nie wiązałby się z koniecznością późniejszego czasochłonnego odblokowywania zguby w przypadku odnalezienia? Brzmi świetnie, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Właśnie taką funkcję oferuje najnowsza wersja aplikacji IKO, będącej klientem usługi banku PKO BP.
Jak skorzystać?
Na chwilę obecną z możliwości czasowego zablokowania kart płatniczych skorzystają jedynie użytkownicy aplikacji IKO dla systemu Android. Możliwe, że niebawem trafi ona również na iPhone’y. Chcąc aktywować opisywaną opcję, należy udać się do sekcji Mój Bank / Karty i tam sfinalizować cały proces. Naturalnie do tego celu niezbędna będzie weryfikacja za pomocą kodu PIN. Co dokładnie zostanie zablokowane?
Od dziś w iPKO, IKO na Androida i na infolinii można czasowo zablokować kartę – gdy np. zostanie gdzieś na chwilę bez opieki. https://t.co/YGXIsLdCYo
— PKO Bank Polski (@PKOBP) May 11, 2017
Warto wspomnieć o tym, że nie mówimy tutaj o pełnym permanentnym nałożeniu blokady na kartę płatniczą, a jedynie ograniczeniu jej możliwości. Dzięki oczywistym różnicom nie będziemy musieli przechodzić żmudnego procesu ponownego odblokowania kart lub wyrobienia nowego plastiku. Po aktywacji funkcji blokady “znalazca” nie będzie mógł dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych, sklepach internetowych oraz dodawać karty do usług portfeli sieciowych np. PayPal. Co z płatnościami przy użyciu smartfona? Tutaj sprawa jest nieco skomplikowana. Jeśli mówimy o transakcjach, do których przeprowadzenia niezbędne jest poadnie kodu PIN — możemy spać spokojnie, gdyż Aplikacja IKO je zablokuje. Jeśli natomiast nieuczciwy znalazca zamierza zapłacić za jakikolwiek produkt bez użycia zabezpieczenia PIN, zrobi to bez większego problemu. Jest to według mnie uczciwy kompromis, zwłaszcza że transakcje niewymagające potwierdzenia kodem PIN dotyczą zazwyczaj niskich kwot do 50 zł.
Co, jeśli nie macie przy sobie smartfona? To nie problem, możecie wykonać cały proces poprzez serwis internetowy iPKO. W ostateczności pozostaje nam kontakt z infolinią, w której to konsultant przeprowadzi nas przez kwestię blokady karty. To niestety potrwa.
Źródło: PKO Bank Polski