You are here
[CES 2018] Wi-Fi będzie bezpieczniejsze, protokół WPA3 w drodze artykuły News 

[CES 2018] Wi-Fi będzie bezpieczniejsze, protokół WPA3 w drodze

Stowarzyszenie Wi-Fi Alliance zapowiedziało właśnie kolejną odsłonę sieciowego protokołu WPA3. Zmiany były konieczne nie tylko z uwagi na leciwą już technologię WPA2. Istotnym motorem napędowym zmian okazały się ataki KRACK, na które podatne były niemal wszystkie urządzenia z Wi-Fi na pokładzie. Jak widać, miarka się przebrała i postanowiono działać, o czym poinformowano przy okazji targów CES 2018 odbywających się w Las Vegas.

WPA3

Na początku warto wyjaśnić, czym jest wspomniane stowarzyszenie. Wi-Fi Alliance to przemysłowa grupa zrzeszająca ponad 300 firmy, wśród których znajdują się między innymi producenci sprzętu wykorzystującego Wi-Fi oraz producenci układów scalonych. Przykłady? Microsoft, Apple oraz Intel. Wi-Fi Alliance jest właścicielem znaku Wi-Fi, oraz Logo Wi-Fi CERTIFIED. Uzyskanie rzeczonego certyfikatu oznacza, że dany produkt spełnia założenia ochrony związane z WPA2. Jak widać, stowarzyszenie i jego działania są potrzebne w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony urządzeń komputerowych. Niestety, WPA2 to technologia licząca sobie przeszło 14 lat i nie jest już tak skuteczna, jak przeszło dekadę wstecz. Z tego też powodu, na równi z rozwijaniem WP2 rozwijane będzie również WPA3.

WPA3 nie zastąpi WPA3, nie teraz

Wspomniany protokół zabezpieczeń używany jest od czternastu lat. To szmat czasu, podczas którego byliśmy świadkami wielu technologicznych wydarzeń, powstania nowych zagrożeń oraz ewolucji samych urządzeń. Skuteczność WPA2 z biegiem czasu traciła na wartości, choć w dalszym ciągu możemy mówić o tym, że protokół zapewnia względne bezpieczeństwo. Niemniej, zmiana na nowszą, doskonalszą wersję była tylko kwestią czasu. Do tego dochodziły również nowe zagrożenia, jak KRACK, czyli luka odkryta przez Mathy’ego Vanhoefa, która umożliwiała podgląd działań użytkownika danej sieci Wi-Fi. Oczywiście pod warunkiem korzystania z nieszyfrowanego połączenia (bez https).

Powyżej opisane powody skłoniły Wi-Fi Alliance do podjęcia prac nad nową wersją protokołu. WPA3, jak mniemam, zostanie z nami na kolejne kilka, a może nawet kilkanaście lat, co oznacza, że w chwili bezpośredniej premiery musi być w pełni nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem. Na to liczę ja i wy również powinniście.

Security is a foundation of Wi-Fi Alliance certification programs, and we are excited to introduce new features to the Wi-Fi CERTIFIED family of security solutions. — mówi Edgar Figueroa, CEO Wi-Fi Alliance.

The Wi-Fi CERTIFIED designation means Wi-Fi devices meet the highest standards for interoperability and security protections.

Wi-Fi security technologies may live for decades, so it’s important they are continually updated to ensure they meet the needs of the Wi-Fi industry. — mówi Joe Hoffman, SAR Insight & Consulting.

Wi-Fi is evolving to maintain its high-level of security as industry demands increase.

Jak widać Wi-Fi Alliance traktuje sprawę WPA3 niezwykle poważnie. Nie oznacza to jednak, że urządzenia korzystające z WP2 przestaną zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Stowarzyszenie nie porzuci wcześniejszego protokołu i co ważne — będzie go w dalszym ciągu rozwijać. Pozostaje nam jedynie czekać na dalsze informacje związane z WPA3.

Źródło: Twitter, Wi-Fi Alliance

Related posts

Leave a Comment