Dysk SSD — co powinieneś o nim wiedzieć?
Dyski SSD są coraz popularniejsze i jest to fakt, z którym dyskutować nie powinniśmy. Wspomniane magazyny danych przewyższają możliwości dysków talerzowych HDD, choć są od nich wyraźnie droższe. Nie mniej, w zestawieniu ceny do jakości Solid State Drive wypada po prostu lepiej. Z tego też powodu, wypadałoby się co nieco dowiedzieć o wykorzystywanych w SSD technologiach…
Przeglądając oferty sklepów, przeciętny konsument starający się odnaleźć model SSD idealnie wpisujący się w indywidualne potrzeby, może czuć się nieco zmieszany. Cena, a w zasadzie różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi urządzeniami choć istotne, nie stanowią największego dylematu zakupowego. Problemowe okazują się oznaczenia, których szary Kowalski zwyczajnie nie rozumie. Postaram się je możliwie przystępnie wyjaśnić.
SSD przyspieszy twój komputer
Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych czynników mających wpływ na cenę tytułowych dysków SSD, chciałbym wspomnieć o kilku naprawdę istotnych zaletach tegoż sprzętu.
Pierwsza sprawa — wzrost wydajności. Rozumiem, że większość z was, chcąc uczynić użytkowany od dawna komputer mocniejszym, rozgląda się za nowymi kośćmi RAM lub procesorem. Sam do niedawna pokładałby w nich nadzieję na ratunek leciwego PC-ta lub Maca. Dziś wiem, że w większości przypadków lepszym i tańszym rozwiązaniem jest wymiana powolnego dysku talerzowego na ultraszybkie pamięci SSD. Niezależnie od klasy sprzętu, możecie być pewni, że odnotujecie przyspieszenie pracy komputera. Nie mniej, aby być w 100-procentach zadowolonym z zakupu użytkownikiem, warto zwrócić uwagę na parę czynników.
Istotne oznaczenia
Nazwy takie jak IOPS, TBW, Interfejs, MTBF, zapis sekwencyjny, zapis Losowy czy NVME mogą mówić wam niewiele, ale w rzeczywistości ich rozszyfrowanie nie jest niczym skomplikowanym. Przekonajcie się.
IOPS to liczba operacji wejścia/wyjścia, jakie dysk może wykonać w czasie 1 sekundy mierzony próbkami o rozmiarze 4KB. Parametr ten pozwoli nam określić prędkości SSD, a przecież to na wzroście wspomnianego czynnika nam zależy.
TBW — Informacja o tym, ile razy dana lokalizacja dysku może zostać nadpisana, zanim dysk utraci gwarancję. Warto wybrać SSD o względnie wysokiej liczbie, gdyż rzeczona pamięć ma ograniczoną liczbę zapisów, co może (choć nie musi) zacząć sprawiać problemy.
Interfejs określa sposób połączenia pomiędzy dyskiem a jego kontrolerem. Przeważnie znajdziemy tutaj wpis PCI.
MTBF to średni czas wyrażony w godzinach, w którym urządzenie może działać bez przerwy (awarii). Badania przeprowadzone przez producentów potrafią określić długość czasu pracy urządzenia, która nie ma wpływu na jego awaryjność. Warto decydować się na sprzęt o możliwie wysokiej liczbie MTBF.
**Dodatkowe ** — wypada również pamiętać o takich czynnikach jak zapis sekwencyjny (informacja o czasie zapisu dużych bloków danych), zapis losowy (informacja o czasie zapisu małych plików) oraz NVME. Ostatni ze wspomnianych oznacza protokół opracowany z myślą o efektywnym wykorzystaniu możliwości dysków SSD.
Reasumując
Jak widzicie, wybór dysku SSD nie musi być skomplikowaną czynnością, przez którą ciężko jest przebrnąć “nietechnicznej” osobie. Wystarczy zabrać ze sobą “ściągę”, która zawiera definicje wspomnianych w tekście oznaczeń.
Źródło: Plextor
Grafiki: Plextor