Piąte urodziny Google Play to świetna okazja do podsumowań Top 5
Google Play ma już pięć lat. Wczorajsze „urodziny” były idealnym dniem do stworzenia listy najpopularniejszych aplikacji, książek, filmów, gier oraz utworów w repozytorium Androida. Myślicie, że znacie je wszystkie?
Na początek twarde liczby. Wbrew pozorom są one ważne nie tylko dla włodarzy koncernu. Statystyki idealnie obrazują potęgę ekosystemu Google’a oraz to, w jakim stopniu przywykliśmy do wygodnych rozwiązań. Do rzeczy.
Google Play – garść informacji
Sklep z aplikacjami dla mobilnego systemu operacyjnego Android zadebiutował dokładnie 6 marca 2012 roku. Początkowo oferował jedynie gry i programy, lecz z czasem do oferty włączono także książki, muzykę, a nawet filmy. Kompleksowe repozytorium, w którym niestety panował niemały bałagan zdobywało popularność wraz Androidem, który rósł w siłę. Oczywiście Google cyklicznie „odkurzało” Play Store, dlatego też wcześniej wspomniany „bałagan” szybko ustąpił miejsca ładowi.
Obecnie liczba aktywnych userów Google Play sięga miliarda. Z repozytorium zawierającego 40 milionów utworów muzycznych i 5 milionów książek możemy korzystać w jednym z 190 obsługiwanych krajów. To robi wrażenie i nie pozostawia złudzeń – gigant radzi sobie po prostu świetnie.
Google Play – podsumowania
Na pierwszy ogień pójdzie chyba najważniejsze Top 5, czyli lista pięciu najpopularniejszych aplikacji zainstalowanych ze sklepu. Nie znajdziemy tutaj produktów preinstalowanych w smartfonach, dzięki czemu statystyki są miarodajne.
- Facebook – najpopularniejszy obecnie serwis społecznościowy skupiający ludzi z całego globu
- Facebook Messenger – komunikator ściśle powiązany z Facebookiem, lecz nie wymagający do działania zakładania konta FB. Obecnie najpopularniejsza platforma wymiany krótkich i dłuższych wiadomości tekstowych oraz graficznych
- Pandora Radio – wysoce spersonalizowane i co ważne, darmowe radio internetowe. Niedostępne w Polsce
- Snapchat – wschodząca gwiazda social media, ubóstwiana przez nastolatków, lecz równie chętnie wykorzystywana przez marketingowców
Spodziewaliście się takiego „ułożenia” Top 5? Nic dziwnego, wszystko poza Pandorą było właściwie pewniakiem. Przyjrzyjmy się wobec tego pozostałym danym.
Top 5 gier wbudowanych
- Candy Crush Saga
- Subway Surfers
- Temple Run 2
- Despicable Me
- Clash of Clans
Top 5 sprzedanych ksiązek
- Fifty Shades of Gray
- The Hunger Games trilogy
- A Game of Thrones
- The Fault in Our Stars
- Gone Girl
Top 5 sprzedanych filmów
- The Interview
- Frozen
- Deadpool
- Star Wars: The Force Awakens
- Guardians of the Galaxy
Top 5 sprzedanych albumów
- Adele – 25
- Eminem – The Marshall Mathers LP2 (Deluxe)
- Taylor Swift – 1989
- Drake – If You’re Reading This It’s Too Late
- Kendrick Lamar – To Pimp A Butterfly
Top 5 sprzedanych utworów
- Ed Sheeran – Thinking Out Loud
- Lorde – Royals
- Taylor Swift – Blank Space
- Mark Ronson feat. Bruno Mars – Uptown Funk
- Pharrell Williams – Happy
Po co nam statystyki?
Zasadniczo jest to jedna z metod nagradzania twórców za osiągnięcia oraz jakby nie patrzeć świetna, w pełni darmowa metoda na reklamę.
Dla mnie Top 5 to wskaźnik, na co warto zwrócić uwagę. Oczywiście większość produktów (aplikacji, gier, muzyki, filmów) znam doskonale, jednak trafiają się tu również perełki. Właśnie dla nich warto zatrzymać się na chwilę przy danych udostępnionych przez giganta z Mountain View. Bardzo możliwe, że znajdziecie tutaj coś wartego bliższego poznania.
Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak pogratulować Google Play piątych urodzin i życzyć dalszej tendencji wzrostowej. Życzenia szczere, choć nie do końca potrzebne – gigant i tak świetnie radzi sobie na rynku mobilnym.
Źródło: Google