You are here
Ruszył przetarg na kamery do policyjnych mundurów artykuły News 

Ruszył przetarg na kamery do policyjnych mundurów

KGP (Komenda Główna Policji) ogłosiła przetarg na wideorejestratory mające stanowić integralną część wyposażona policjantów na patrolach pieszych, w załogach interwencyjnych oraz w drogówce. Wspomniane urządzenia miałyby zapobiegać występowaniu nadużyć oraz stanowić narzędzie do walki z fałszywymi oskarżeniami o nadużycia. Swoją drogą, kamery mogą przysłużyć się pokrzywdzonemu obywatelowi, choć w tej materii mam nieco wątpliwości.

Przetarg

Polska, choć nie tylko, Policja wielokrotnie oskarżana jest o nadużycia podczas interwencji. W większości przypadków sprawy te są naprawdę trudne do rozstrzygnięcia. Brak dowodów twardych dowodów oznacza, że werdykt musi zapaść w oparciu o zeznania osób uczestniczących w zajściu. Jeśli są świadkowie, sprawa staje się prostsza, ale są to niestety sytuacje jednostkowe. Dlatego też Policja postanowiła zrealizować zapowiadany już w 2016 roku projekt, w myśl którego funkcjonariusze mieliby być wyposażeni w kamery nagrywające przebieg służby. Ogłoszono w tym celu przetarg, z którego szczegółami warto się zapoznać.

Przetarg na kamery dla policjantów

Tytułowe wideorejestratory muszą pozwalać na nagranie 30 pełnych dni służby funkcjonariusza, przy czym po wykorzystaniu dostępnej w urządzeniu pamięci, dane nie mogłyby się nadpisywać. W pożądanej specyfikacji technicznej zawarto również warunki takie jak rozdzielczość 1080p przy 25 lub 30 klatkach na sekundę. Sprzęt powinien zapewnić komfort pracy w trudnych warunkach oświetleniowych, dzięki czemu nagrane w nocy interwencje, można by było bez problemu odtworzyć. Część kamer musi pozwalać na wykonywanie czynności służbowych w deszczu oraz w skrajnych temperaturach. Kolejna część powinna posiadać moduły 3G lub/i LTE pozwalające na przesyłanie danych z prędkością nie niższą niż 4 MB/s. Pozostałe wymagania to minimalny czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu wynoszący 10 godzin oraz menu w języku polskim.

Co istotne, do obsługi, a konkretnie odtwarzania i katalogowania materiałów zapisanych na wideorejestratorach potrzebne ma być dedykowane oprogramowanie. To zabezpieczy materiał dowodowy przez nieautoryzowanym dostępem.

Zalety policyjnych kamer

Przetarg na widerejestratory nie jest remedium na wszelkie bolączki naszych policjantów, nie mniej, mogą pomóc w wielu przypadkach. Czytając prasę, przeglądając portale informacyjne lub oglądając wiadomości w TV, przynajmniej raz w tygodniu (czasem częściej) napotykam się na informację o oskarżeniach wobec policjantów, którym zarzuca się przekroczenie uprawnień. Mam tu na myśli nie tylko poważne afery, ale również drobne nadużycia, które powodują spadek zaufania do instytucji, która w założeniach ma chronić obywateli. Działać ma to też w drugą stronę, gdyż w przypadku nieprofesjonalnie przeprowadzanej przez policjantów akcji lub nawet pobicia obywatela (co zdarza się często), pokrzywdzony zyska dowód. Oczywiście jedynie pod warunkiem, że KGP będzie w sposób uczciwy nadzorować pracę kamer.

Ostatnią zaletą nowego rozwiązania będzie możliwość wykorzystania nagrań jako materiał edukacyjny dla funkcjonariuszy policji. Analizowanie błędów oraz postaw wzorcowych może pomóc w doskonaleniu umiejętności policjantów, którzy zobaczą na przykładzie swoich “kolegów”, jak powinna, lub nie powinna być przeprowadzona interwencja.

Przetarg, a w zasadzie czas składania ofert kończy się już jutro, czyli 19 października 2017 roku o godzinie 10:30.

Źródło: Pulshr, przetargi.policja, pixabay

Related posts

Leave a Comment