[Relacja] Warszawskie Dni Informatyki 2016
W dniach 22-23 marca 2016 na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbyły się Warszawskie Dni Informatyki. Wydarzeniu towarzyszyła konferencja, na której specjaliści z branży IT prezentowali różne obszary technologii informacyjnej. Studenci i absolwenci mogli również zapoznać się z ofertami zatrudnienia, dzięki giełdzie pracy.
WDI dają możliwość poznania, co jest aktualne na rynku IT. Studenci oraz absolwenci mogą, na trwającej podczas wydarzenia giełdzie pracy, spotkać się z przedstawicielami największych firm, porozmawiać z nimi, a także zapisać się na płatny staż lub złożyć swoje CV. Wiadomo, że nie każdy orientuje się w tym, co chce robić po skończeniu studiów. Rozmowa z potencjalnym pracodawcą wymaga pewnej odwagi, a Warszawskie Dni Informatyki dają młodym ludziom możliwość pokazania się z najlepszej strony. W przypadku problemu z napisaniem CV osoby odwiedzające wydarzenie mogły skorzystać z pomocy pracowników portalu Pracuj.pl lub wygenerować dokument za pomocą strony internetowej WDI.
Prelekcje na konferencji podzielono na następujące bloki tematyczne: What’s hot in IT, Software Development, Technology business development & new media, Web development by meet.js (1 dnia) oraz Deep dive by DevTalk.pl, Mobile development, Security i Software development (2 dnia). Można też było uczestniczyć w warsztatach, na których bardzo szybko zabrakło miejsc. Oczywiście na każdy z wybranych w ramach bloków tematycznych wykład obowiązywały zapisy, ale nie było problemu, by chętni mogli dołączać nawet na te prelekcje, które nie widniały na ich zaproszeniach.
Na każdego z uczestników czekał giftbag z koszulką i czasopismem dla programistów. Uczestnictwo w jednym z wybranych wykładów i uzyskanie pieczątki umożliwiało jego odbiór. Organizatorzy zadbali, by koszulki były dostępne w różnych rozmiarach (do wyboru niebieska i czarna), a często brak konkretnego jest zmorą tego typu eventów.
Spośród prelekcji wybrałam 6, na które zapisałam się jako słuchaczka. Pierwsza z nich, której temat brzmiał „Jaka wiedza i narzędzia są niezbędne Analitykowi Biznesowemu”, znalazła się w bloku Software Development. Poprowadził ją Piotr Aftewicz, Business Analyst Manager w firmie Billenium. Nie był to typowy wykład, bowiem wśród słuchaczy rozdano karteczki z pytaniami, które zadawali kolejno prelegentowi. Każdy, kto myśli o zawodzie analityka biznesowego, mógł zapoznać się ze specyfiką tego stanowiska, jak i zgłębić się w metody i sposoby pracy analityków. Drugą prelekcją była „Jak stworzyć produkt dla milionów użytkowników” w ramach Technology business development & new media. Jej autorem był Mateusz Mikulski, Head of Mobile w firmie DocPlanner, znanej u nas pod nazwą ZnanyLekarz. Chociaż słuchacze nastawili się na to, że poznają tajniki tworzenia produktów docierających do jak największej grupy odbiorców, to wykład był w zasadzie pogadanką na temat tego, jak zbudować zespół, którym w sposób efektywny można zarządzać. Uczestnicy prelekcji byli zainteresowani przede wszystkim tym, jak zbudować zaufanie u potencjalnych klientów.
Następnego dnia w moich planach były cztery wykłady, chociaż organizatorzy zapraszali mnie na dodatkowe dwie, których nie uwzględniłam przy zapisach. Ich tematyka dotyczyła programowania, dlatego z uśmiechem na ustach odmówiłam – moja przygoda z programowaniem skończyła się na językach Logo, Atari Logo i Atari Basic; odrobinę liznęłam też Atari Assembler. To zdecydowanie za mało, by stawać w szranki ze studentami Politechniki, którzy są z kodowaniem na bieżąco. Pierwszą prelekcją, na jakiej tego dnia się pojawiłam, była „CryptoParty na WDI: ochrona prywatności w Sieci – problemy, porady, narzędzia” w ramach bloku Security. Poprowadzili ją Paweł Chojnacki i Michał Czyżewski. Pierwszy z nich pracuje jako Developer w firmie X-Team, drugi zaś jest hakerem w Fundacji Panoptykon. Tym, co ich łączy, jest przynależność do Warsaw Hackerspace. Prelegenci w sposób klarowny i ciekawy przedstawili garść porad, jak zabezpieczyć komputery, konta pocztowe i telefony przed działaniami „siły niepożądanej”. Wykład zgromadził na sali ogromną liczbę słuchaczy, a wielu z nich dochodziło w trakcie jego trwania, co wiązało się z brakiem miejsc. Tytuł drugiej prelekcji wydał mi się na tyle interesujący, że postanowiłam w niej uczestniczyć, bo jak obojętnie przejść obok tematu „Jak przewidzieć awarię elektrowni przy pomocy narzędzi Big Data”? Wykład był częścią bloku Deep dive by DevTalk.pl, a prowadzili go Sebastian Dziadkowiec i Łukasz Sidor, czyli pracownicy firmy Accenture na stanowisku Analytics Analyst. Podzielili oni prezentację na dwie części – pierwsza dotyczyła Big Data, a druga przewidywaniu awarii w elektrowni. Chociaż temat był ciekawy, to odniosłam wrażenie, że wystąpienia publiczne nie są tym, co panowie lubią i w czym czują się mocni. Całości zabrakło tego czegoś, co przykułoby uwagę słuchaczy. Po prelekcji można była wygrać talony na darmowy przejazd MyTaxi oraz dron, a pytania dotyczyły wykładu i jeśli ktoś uważnie słuchał, nie były trudne. Kolejna prelekcja, której tytuł brzmiał „Serious games – budowa i architektura symulacyjnych gier decyzyjnych na przykładzie szkolenia funkcjonariuszy Straży Granicznej”, odbyła się w bloku Mobile development, chociaż nie miał z nim wspólnego. Poprowadził ją mjr dr Mariusz Chmielewski, wykładowca w Instytucie Systemów Informatycznych WAT. Słuchacze mogli dowiedzieć się, jakie są zasady budowy symulatorów sztabowych i symulatorów wirtualnych wykorzystujących środowisko VBS3. Graliście w Armę? Ta gra przy tym, co zostało zaprezentowane, to nic. Symulator jest testem dla oficerów i podoficerów Straży Granicznej, na podstawie którego są oceniani. Grając muszą oni postępować według przyjętych norm i reguł. Chętni słuchacze na sam koniec mogli usłyszeć co nieco o modach do produkcji.
Ostatnia prelekcja to wisienka na torcie. Temat oklepany na wiele sposobów, bo co ciekawego można powiedzieć, gdy widzi się tytuł wystąpienia „Kulisy działań cyberprzestępców – studium przypadków i prezentacja narzędzi”? Postanowiłam dać tematyce szansę i był to, jak się potem okazało, strzał w dziesiątkę. Wykład był częścią bloku Security, a poprowadził go Mariusz Litwin – Analyst z firmy EY. Podzielił on prezentację na dwie części. Pierwsza dotyczyła ataków na banki i nie mogło tutaj zabraknąć także przykładu włamania do Plus Banku. Druga pokazywała przypadek dyrektora finansowego, który padł ofiarą ataków cyberprzestępców. Prelegent przedstawił sposób, w jaki uporano się z niebezpieczeństwem oraz pokazał, jak doszło do ataku. Uczynił to w sposób klarowny i niezwykle interesujący, skupiając całą uwagę słuchaczy. Nikt nie wyszedł w trakcie, a aula, w której miała miejsce prelekcja, była pełna. W moim odczuciu był to najlepszy wykład, na jakim byłam podczas tegorocznej edycji Warszawskich Dni Informatyki. Firmie EY reprezentowanej przez Mariusza Litwina udało się zainteresować mnie informatyką śledczą.
Warszawskie Dni Informatyki 2016 były naprawdę bardzo ciekawym wydarzeniem i na pewno wezmę udział w kolejnej edycji. Nie udało mi się być na wszystkich wykładach, bo odbywały się one w tych samych godzinach w ramach bloków tematycznych. W te, na których byłam, włożono serce i widać było, że prelegenci lubią to, co robią.
________________________________________________
Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór gier oraz konsol w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.