Test Sony Xperia Z1 Compact – właśnie tak powinno się robić mniejsze wersje topowych urządzeń
Producenci smartfonów przyzwyczaili nas do tego, że pomniejszone wersje flagowców – są właściwie innymi urządzeniami, które w kwestii wydajności nie mogą równać się z modelami podstawowymi. Wyjątkiem jest Sony wraz ze swoją Xperią Z1 Compact…
Tytułowy smartfon jest idealnym przykładem tego, że wersja mini nie musi być słabsza od topowej słuchawki. Spędziłem z Z1 Compact kilka tygodni i mogę powiedzieć, że telefon cechuje się wydajnością zbliżoną do tej z „pełnej Z1”
Unboxing – zawartość pudełka
Zestaw jest ubogi, choć w mojej ocenie Wystarczający. Komplet instrukcji, kabel USB z dodatkową końcówką ładującą oraz słuchawki – to wszystko. Cena urządzenia nie należy do najniższych, dlatego też lekko zawiodłem się na tym, że producent nie umieścił w pudełku stacji dokującej (magnetycznej).
Design i jakość wykonania
Po pierwszym zetknięciu się z urządzeniem na myśl przychodzą dwie rzeczy – jest ciężki i wcale nie taki kompaktowy, co wcale nie musi być minusem. Osobiście doceniam smartfony, które „czuć” w dłoni.
Z1 Compact nie różni się wyglądem od Z1 i podobnie jak ona posiada wodoodporną obudowę wykonaną w większości ze szkła i metalu. Nie ma tutaj mowy o żadnych „niedoskonałościach” – spasowanie jest wręcz idealne.
Jedyne elementy, które nie przypadły mi do gustu to przyciski. Są dość toporne, zaś sam skok jest ledwo wyczuwalny. Rozumiem, że jest to poniekąd wymuszone przez konieczność zachowania szczelności obudowy. Mówimy w końcu o urządzeniu wodoodpornym.
Ekran
Producent zdecydował się umieścić w Z1 Compact 4.3-calowy ekran IPS LCD, pracujący w rozdzielczości 720p. Zaimplementowanie technologii Triluminos sprawia, że kolory obrazu wręcz zachwycają.
Co ciekawe nawet w mocnym świetle słonecznym, odczytanie jakichkolwiek informacji z ekranu Xperii nie sprawia problemu.
Specyfikacja Techniczna
– Procesor Qualcomm Snapdragon 800, taktowany zegarem 2.2GHz
– 2 GB pamięci operacyjnej RAM
– 16 GB pamięci flash
– gniazdo na karty microSD
– aparat główny 20.7 Mpix z 8-krotnym Zoom’em cyfrowym
– kamerka do wideo rozmów 2 Mpix
– aGPS, GLONASS, Bluetooth 4.0, WiFi, LTE, NFC
– wymiary: 127 x 65.90 x 9.50 mm
– waga: 137 g.
Łączność
Jakość połączeń głosowych stoi na bardzo wysokim poziomie. Urządzenie nie gubi zasięgu, co zdarzało się pełnej Z1-ce.
Moduł LTE sprawuje się dobrze, choć z uwagi na niewielkie zagęszczenie nadajników, możliwości wykorzystania szybkiej łączności są dość ograniczone.
Oprogramowanie
Testowany przeze mnie egzemplarz pracował pod kontrolą Androida w wersji 4.4 KitKat z autorską nakładką, przy której się na chwilę zatrzymamy.
Pierwszym elementem rzucającym się w oczy jest sam launcher, który w przypadku Sony prezentuje się wyjątkowo ascetycznie. Jako fan, czystego Androida zaliczam więc ten fakt na plus. Dodatkowym bonusem powiązanym z prostotą jest oczywiście wydajność. Nie oznacza to jednak, że nakładka Xperii nie posiada żadnych ficzerów.
Ciekawym dodatkiem są tzw. mini aplikacje – uruchamiane w osobnych okienkach np. kalkulator, minutnik czy aparat.
Z preinstalowanych aplikacji na największą uwagę zasługuje Walkman, czyli odtwarzacz muzyki. Jego możliwości przyprawiają o zawrót głowy i pozwalają uznać go za najbardziej rozbudowany tego typu program na rynku.
Walkman został wyposażony między innymi w: zaawansowany eqalizer, możliwość pobierania okładek, przekierowanie na YouTube oraz bardzo ciekawie rozwiązane zarządzanie kolekcją.
Aparat
W kwestii możliwości fotograficznych – Xperia Z1 Compact zachwyca. 20.1 Megapikselowy aparat wykorzystujący przetwornik Exmor RS robi niesamowite zdjęcia, nawet w mniej sprzyjających warunkach oświetleniowych. Poniżej zdjęcia:
Sama aplikacja aparatu pozwala na pracę w trybie automatycznym, manualnym oraz lepszej automatyki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać z Google Play dodatkowe moduły do programu, dzięki czemu można rozszerzyć funkcjonalność aparatu.
Bateria i wydajność
Urządzenie zostało wyposażone w baterię o pojemności 2300 mAh, co przy rozsądnym użytkowaniu wystarcza na dwa dni pracy na jednym ładowaniu. Podczas intensywnego użytkowania (maksymalne podświetlenie, aktywne moduły łączności, ciągła synchronizacja, internet oraz gry) słuchawka odmówiła posłuszeństwa po 5 godzinach, co jest wynikiem przyzwoitym.
Ogólna wydajność testowanego egzemplarza zaskakuje. Podczas kilku tygodni nie spotakłem się ani razu z sytuacją, w której Xperia dostałby „zadyszki”
Podsumowanie
Producent wycenia Z1 Compact na 1299 zł, co zważając na zastosowane podzespoły oraz doznania płynące z użytkowania wydaje się kwotą adekwatną. Jeśli cenicie sobie niewielki ekran smartfona, a nie chcecie rezygnować z wydajności oraz funkcji flagowych urządzeń – opisywane urządzenie będzie dla was idealnym wyborem.