Używany smartfon — na co zwracać uwagę przy zakupie
Nie każdy może pozwolić sobie na zakup nowego urządzenia mobilnego, szczególnie jeśli marzeniem danej osoby jest sprzęt z wyższej półki cenowej. Oferty operatorów również nie muszą być atrakcyjne, na czym zyskuje rynek wtórny. Używany smartfon jest w takich przypadkach wyjściem idealnym, ale czy bezpiecznym?
Nie będę zwlekał z odpowiedzią — kupno używanego smartfon samo w sobie nie jest niczym wielce ryzykownym. Owszem, znacznie łatwiej dać się oszukać, nabywając sprzęt na rynku wtórnym, aniżeli pierwotnym. To prawda, ale przy zachowaniu zdrowego rozsądku i trzymaniu się kilku prostych zasad, transakcja może przebiec bezproblemowo, zaś my wrócimy do domu z naszym nowym-używanym nabytkiem. Na poziom rozsądku klientów nie mamy wpływu, ale możemy wspomóc was w kwestii zasad.
Używany smartfon — wysyłka czy odbiór osobisty
Na “handlu” smartfonami z rynku pierwotnego zjadłem zęby, podobnie jak kilku moich znajomych. Z doświadczenia wiem, że zakup sprzętu przez internet obarczony jest ogromnym ryzykiem. W zasadzie największą pewność co do bezpiecznego przebiegu procesu zakupowego daje jedynie Allegro, ale i tutaj skala oszustw jest ogromna. Jeśli natomiast zamierzacie nabyć telefon z typowego ogłoszenia wysyłając pieniądze przed otrzymaniem towaru, stanowczo odradzamy.
Stosunkowo pewną metodą zakupu “używki” jest spotkanie. Zgadza się — najlepiej umówić się na, tak zwany “odbiór osobisty”, i dobrze, jeśli byłoby to miejsce publiczne, takie jak kawiarnia czy centrum handlowe. To znacząco usprawni proces weryfikacji zgodności towaru z opisem i zapewnieniami sprzedawcy oraz zmniejszy ryzyko ewentualnego napadu czy kradzieży.
Gwarancja nie jest oczywista
Nie każdy smartfon z dowodem zakupu jest objęty ważną gwarancją producenta. Podstawą do żądania naprawy gwarancyjnej jest posiadanie oryginalnego dowodu zakupu, na którym znajduje się informacja o odprowadzonym VAT-cie. Faktura-marża czy paragon 0% na nic się tutaj nie zda i warto pamięć o tym weryfikując dokumenty smartfona, który zamierzamy kupić.
Obecność karty gwarancyjnej jest oczywiście mile widziana, ale nie ona stanowi dokument stwierdzający uprawnienie do naprawy gwarancyjnej. Zakładając, że na fakturze zakupu znajduje się IMEI urządzenia, nie powinniśmy obawiać się też o niewypełnioną kartę.
Dokumenty i zgodność IMEI
Sprzedawca powinien przedstawić nam komplet dokumentów (w tym dowód zakupu oraz kartę gwarancyjną), dzięki czemu będziemy w stanie zweryfikować zgodność numeru IMEI z pudełka i “papierów” z tym, jakie wyświetla się na ekranie smartfona (*#06#).
Co ciekawe, znajomość IMEI może pozwolić nam na dokładniejsze określenie stanu smartfona. Weźmy takie Apple, w przypadku którego na podstawie tegoż numeru sprawdzimy status gwarancji.
Umowa to podstawa
Nigdy nie macie stuprocentowej pewności co do tego, z kim zawieracie umowę kupna-sprzedaży, stąd nie może to być jedynie umowa ustna. Nie wstydźcie się poprosić sprzedawcy o dokument tożsamości, na podstawie którego sporządzicie wspomnianą umowę. W przypadku, gdyby smartfon okazał się przedmiotem przestępstwa — umowa może uchronić was przed zarzutem paserstwa.
Stan techniczny
Większość napraw, szczególnie tych dokonywanych przez osoby prywatne lub nieautoryzowane serwisy zostawia ślady. Nie są one wbrew pozorom oczywiste, ale warto zwrócić uwagę na:
- Plomby śrubek (konstrukcje rozbieralne)
- Wystający klej (konstrukcje nierozbieralne)
- Odstające elementy obudowy
- Odpryski (mogą pochodzić od upadku)
W niektórych przypadkach uda się wam zweryfikować czujnik “zawilgocenia”, czyli biały papierek-kropka, który zmieni kolor na ciemniejszy (np. czerwony).
Oprogramowanie
Może wydać się to wam śmieszne, ale nieautoryzowana ingerencja w oprogramowanie może pozbawić was gwarancji, niektórych funkcji smartfona, a nawet spowodować fizyczne uszkodzenia podzespołów (np. w wyniki przegrzania). Z tego też powodu zalecam dokładne sprawdzenie numeru i serii oprogramowania oraz zestawienie jej z oficjalnymi danymi dostarczanymi przez producenta.
Jak widzicie, stosując się do dosłownie kilku zasad możecie w sposób znaczny zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwami związanymi z zakupem urządzenia jaki jest Używany smartfon.