Bezpieczeństwo przy sprzedaży używanego smartfona — czy zwracasz na nie uwagę?

Sprzedaż używanego smartfona wydaje się zadaniem prostym, przez co jedyne, na co zwracamy uwagę to ewentualna opłacalność transakcji. Błąd — okazuje się, że w grę wchodzi również bezpieczeństwo danych, o które świadomie lub nie, nie zadbaliście. Niestety, przywrócenie tak zwanych ustawień fabrycznych, nie gwarantuje tego, że nikt nie zdoła odzyskać skasowanych z urządzenia zdjęć, filmów, rozmów w komunikatorze czy informacji bankowych.

Bezpieczeństwo

Wraz z rozwojem otaczającej nas technologii, pojawiają się nowe zagrożenia z nią związane. O bezpieczeństwie pisze się i mówi coraz częściej, dzięki czemu świadomość procesów zachodzących w urządzeniach wzrasta. Niestety, w dalszym ciągu spora grupa użytkowników elektroniki nie posiada elementarnej wiedzy pozwalającej na zachowanie, choćby podstawowych środków ostrożności. Idealnym przykładem będzie tutaj kwestia wymazywania danych z urządzeń mobilnych, czyli smartfonów i tabletów…

Ustawienia fabryczne a bezpieczeństwo

Nowoczesne smartfony w pewnym stopniu przypominają komputery, dlatego samo przywrócenie ustawień fabrycznych oraz wykasowanie zawartości pamięci nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa– powiedział Piotr Pachota z serwisu GoRepair.pl.

Przed usunięciem dane warto zaszyfrować, a po przywróceniu ustawień fabrycznych dodatkowo nadpisać je losowymi plikami – dodał.

Z powyższej kwestii doskonale zdają sobie sprawę osoby, które sprzedawały kiedykolwiek komputer. Sam decydując się na odsprzedaż, wybierałem dwa warianty zachowania bezpieczeństwa. Pierwszy zakładał wymontowanie pamięci (dysku) z urządzenia, dzięki czemu moje dane “zostawały ze mną”, ale nie była to metoda idealna. Jak wiadomo, nie każdy chce zakupić sprzęt niekompletny. Drugi wariant wymagał z kolei czasu i minimum wiedzy. Otóż, chcąc odsprzedaż cały zestaw musiałem zadbać o to, aby dane, które zapisywałem na dysku, nie były możliwe do odczytania w sposób łatwy. Nie łudziłem się co prawda, że stosowane przeze mnie wielokrotne nadpisywanie dysku jest metodą w 100-procentach skuteczną, jednak lepszej nie znałem i jak mniemam, wy również nie znaliście. Tak traktowałem komputery, a co ze smartfonami?

Smartfony

W przypadku smartfonów sprawa jest o wiele prostsza, ale jedynie pod warunkiem, że nie jesteście użytkownikami sprzętu pracującego pod kontrolą Windows Phone lub Windows 10 Mobile. Jeśli zamierzacie pozbyć się urządzenia z mobilnymi okienkami, powinniście postępować z nim, podobnie jak z komputerem. Co z Androidem i iOS?

Android został wyposażony w możliwość szyfrowania danych znajdujących się w pamięci urządzenia. Większość użytkowników nie korzysta z rzeczonego rozwiązania, ale warto zainteresować się nim przed odsprzedażą słuchawki. Wykonanie pełnego szyfrowania przed przystąpieniem do przywrócenia ustawień fabrycznych zapewni nam względne bezpieczeństwo.

W iOS, czyli platformie systemowej od Apple sprawa prezentuje się wręcz banalnie. iPhone’y szyfrowane są z automatu, a co za tym idzie — po wykonaniu funkcji “Wymaż zawartość i ustawienia”, nasz smartfon zostanie w pełni wyczyszczony. Po naszych danych nie zostanie żaden ślad.

Jak widać, wystarczy kilka prostych kroków, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo przy sprzedaży urządzenia. Warto mieć to na uwadze.

Źródło: GoRepair

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

181 More posts in felietony category
Recommended for you
Gładzik
Gładzik zamiast myszki? Pracuję tak prawie rok!

Gładzik, touchpad, płytka dotykowa. Nieważne jak nazwiemy rzeczy element, niemal pewne jest to, że przed...