You are here
[G DATA] 8 prognoz dotyczących złośliwego oprogramowania na Androida felietony poradniki 

[G DATA] 8 prognoz dotyczących złośliwego oprogramowania na Androida

G Data, niemiecki producent oprogramowania antywirusowego przygotował prognozę związaną z bezpieczeństwem smartfonów z Androidem. Rok 2019 przyniesie w tej kwestii sporo zmian. Jakich? Tego dowiecie się z lektury tekstu.

G DATA

Bezpieczeństwo smartfonów jest coraz ważniejszą dla przeciętnego użytkownika kwestią. Świadomość zagrożeń wzrasta wraz z rozwojem technologii, co jest akurat zjawiskiem pozytywnym. Skoro jesteśmy już przy zagadnieniu, zatrzymajmy się przez chwilę przy prognozach firmy G DATA na rok 2019.

G DATA i trendy na rok 2019

Tytułowy producent oprogramowania skupia się na ośmiu tematach związanych z bezpieczeństwem w świecie Androida. Każdy z nich może wpłynąć na użytkownika w mniejszym bądź większym stopniu. Jednak pewne jest to, że lwia część “wizji”, sprawdzi się podczas najbliższych miesięcy.

Ewolucja złośliwego oprogramowania

Przestępcy będą tworzyć coraz to nowsze przykrywki dla złośliwego oprogramowania po to, by rozwiązania antywirusowe nie były w stanie go wykrywać, mówi Thomas Siebert, Kierownik ds. Technologii Ochronnych w firmie G DATA.

Co ciekawe, cyberprzestępcy, chcąc ciąć koszty tworzenia nowych szczepów złośliwego oprogramowania, wykorzystują obecnie już zaprogramowany soft. Niemniej, ten zostaje na nowo opakowany, przez co ciężko będzie go wykrywać.

Przestępcy wykorzystują nowinki technologiczne dla swoich profitów

Nowe standardy webowe są chętnie wykorzystywane przez cyberprzestępców. Tworzenie webowych szkodników opartych na JavaScript powoli zanika na rzecz WebAssembly.

Bankowość internetowa

Poziom zabezpieczenia bankowości internetowej rośnie, przez co przestępcom przestają opłacać się ataki, które często bywają nieskuteczne. W 2019 roku zagrożeniem mogą okazać się indywidualne akcje wymierzone w konkretnych użytkowników, a także incydentalne przypadki kopiowania kart SIM.

RODO

Użytkownicy smartfonów podchodzą do RODO z dystansem, choć coraz częściej doceniają zalety płynące ze wspomnianego rozporządzenia. Jednym z założeń jest kwestia publicznego informowania o każdym wycieku danych userów. Firmy, które nie chcą się do tego stosować, poniosą konsekwencje finansowe.

Przewidujemy, że nowy wymiar kar przełoży się na lepsze zrozumienie tej kwestii przez użytkowników. Dla wielu klientów ważną kwestią jest ostrożne zarządzanie danymi powierzonymi przez klientów. Europejskie rozporządzenie RODO może przyczynić się do zwiększania tej świadomości, mówi Tim Berghoff, Specjalista ds. zabezpieczeń firmy G DATA

Proste złośliwe oprogramowanie atakujące Androida to już przeszłość

iOS uchodzi za bezpieczniejszy od Androida system i trudno się z tym kłócić. Faktem jest jednak to, że Zielony Robot zrobił w tej kwestii ogromny progres i dziś jest platformą znacznie bezpieczniejszą niż kilka lat temu. Badacze zagrożeń G DATA twierdzą, że powyższe oznacza powolny, ale jednak zanik prostego oprogramowania atakującego Androida.

Sieć 5G

Rok 2019 będzie rokiem, w którym producenci zaczną raczkować w kwestii dostępności modułów do obsługi sieci 5G. To cieszy, jednak należy pamiętać, że nowa technologia to również nowe zagrożenia. Odpowiednie szyfrowanie na smartfonach powinno zwiększyć szansę na realną obronę przez nowymi rodzajami ataków.

Kryptowaluty

Nielegalne kopalnie Bitcona, Monero czy Ethereum pojawiają się na wielu stronach internetowych. Warto zabezpieczyć się przez takimi, jak i innymi zagrożeniami związanymi z kryptowalutami.

Przestępcy znają wiele trików. Złośliwe oprogramowanie jest w stanie zmienić adres docelowy w trakcie przekazywania krypto walut, w ten sposób przyczyniając się do poważnych strat. Ich sprytne działanie polega na modyfikacji najmniejszej możliwej liczby znaków w adresie portfela. W ten sposób taki atak trudno wykryć nawet gdy użytkownicy ponownie sprawdzają adres. — dodają specjaliści G DATA.

Sieci społecznościowe i wybory

Wielkimi krokami zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. To właśnie tutaj może dojść do nadużyć i ataków w sferze IT. Nieprawdziwe kampanie informacyjne to nieuczciwa metoda docierania do wyborców, z którą firmy będą musiały uporać się jeszcze w 2019 roku.

Źródło: Informacja prasowa G DATA

Related posts

Leave a Comment