Lektury w formie ebooka i audiobooka od dziś za darmo

Szczerze? Lektury oferowane za darmo na stronie Lektury.gov.pl to genialny projekt Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Cyfryzacji, dzięki któremu dostęp do literatury stanie się powszechniejszy. Takie inicjatywy popieram i będę popierał zawsze. Co dokładnie oferuje wspomniana witryna? Sprawdzamy.

Lektury

Świat ewoluuje i wszech otaczająca nas technologia wywiera wpływ również na młodzież, którą ciężko jest dziś przekonać do czytania lektur szkolnych w tradycyjnym wydaniu, czyli publikacji “papierowej”. Osoby młodsze, choć nie tylko one, znacznie chętniej sięgają po elektroniczne wersje książek w formatach ebook oraz audiobook. Czytanie coraz częściej odbywa się, nie przy kartkach papieru, a ekranie smartfona, tabletu lub dedykowanego czytnika wykorzystującego e-papier. Niektórzy preferują konsumpcję treści w formie audio, która nie wyklucza wykonywania w tym czasie innych czynności, np. uprawiania sportu.

Niestety, młodzi ludzie, dla których lektury są w zasadzie koniecznością, muszą polegać na bibliotekach lub księgarniach. O ile wypożyczenie książki jest darmowe, o tyle zakup lektury niekoniecznie. Dotyczy to także elektronicznych wersji publikacji, przez co dostęp do kultury jest utrudniony. Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji znalazły na to sposób.

Lektury za darmo — dla wszystkich!

Ruszył projekt lektury.gov.pl, w ramach którego każdy chętny może skorzystać z bazy 700 darmowych książek będących lekturami. Czytelnicy mogą pobrać na dysk komputera lub innego urządzenia tytuły w formacie EPUB, MOBI oraz PDF. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeczytać daną książkę online lub pobrać ją za pośrednictwem aplikacji Legimi. Sprawa dotyczy także audiobooków.

– Żyjemy w przyszłości. To, co było przed chwilą nowinką technologiczną, dziś jest oczywistością. Dziś młodzież czyta książki na telefonach, tabletach i czytnikach. Projekt lektury.gov.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i przyzwyczajeniom młodych ludzi. Dzięki niemu w jednym miejscu dostaną kanon lektur w formie elektronicznej. To bardzo dobry pomysł – powiedziała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Tak właśnie powinno wychodzić się naprzeciw zmianom w sposobie konsumpcji treści wszelakich. Wielkie brawa dla pomysłodawców.

Internet w służbie edukacji

Dostęp do sieci wymusił na szerokopojętej edukacji. Kontakt na linii nauczyciel-rodzic-uczeń wygląda dziś zupełnie inaczej niż dekadę lub więcej wstecz. Niestety, w internecie nie wszystko podane jest w sposób przystępny i atrakcyjny dla wszystkich, przez co młodzież poszukując lektur i nie mogąc znaleźć ich w formie darmowej, rezygnuje z poszukiwań. Mało tego, spora grupa osób nie może poradzić sobie z czytelnictwem w standardowej formie i wierzcie lub nie, ale jest to realny problem, który lektury.gov.pl rozwiązuje.

Na platformie książki udostępnione są poprzez zawarty w serwisie czytnik ebooków lub odtwarzacz audiobooków. Ponadto użytkownicy platformy mogą ściągnąć wygodną aplikację mobilną partnera lektury.gov.pl. Serwis otwiera uczniom dostęp do ponad 220 darmowych nagrań, których słuchać można w trakcie uprawiania sportu, wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem. Dedykowane są one w szczególności uczniom niemogącym korzystać z tradycyjnych książek, w tym niewidomym, dyslektykom, a także cierpiącym na epilepsję fotogenną.

Warto zaznaczyć, że jest to program pilotażowy, który zakończy się wraz z końcem aktualnie trwającego roku szkolnego 2017/2018. Nie mniej, możemy być niemal pewni przedłużenia projektu. Dziś w repozytorium odnajdziemy 700 pozycji, wśród których znajdziemy teksty obowiązkowe (w edukacji) oraz uzupełniające. Grzech nie skorzystać.

Źródło: Lektury.gov.pl

Foto: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2175 More posts in artykuły category
Recommended for you
nowy iPad Pro wygina się
Nowy iPad Pro wygina się za łatwo? Trudno nie jest…

Ostatni keynote Apple przyniósł miedzy innymi kolejną generację tabletów. I jak zawsze w przypadku produktów...