You are here
Aplikacja mObywatel w Google Play — Ministerstwo cyfryzacji testuje artykuły News 

Aplikacja mObywatel w Google Play — Ministerstwo cyfryzacji testuje

mObywatel, czyli aplikacja będąca swoistym potwierdzeniem naszej tożsamości (podobnie jak dowód osobisty) pojawiła się w repozytorium sklepu Google Play. Wersja dedykowana systemowi iOS jest w drodze, sprawdźmy więc, co takiego oferuje program dedykowany Androidowi.

mObywatel

O aplikacji mObywatel mówi się od dawna. Cyfryzacja Polski postępuje i choć dzieje się to naprawdę powoli, małe kroczki widoczne są dla każdego przeciętnego zjadacza chleba. Jednym ze świeższych pomysłów, których wdrożenie ma właśnie miejsce, jest aplikacja mObywatel, w której na początku znajdziemy jedynie mDokumenty. Docelowo program zostanie rozszerzony o dodatkowe funkcje związane z innymi dokumentami obywatela, jednak pamiętajmy — to dopiero początek.

mObywatel w Google Play

Jako użytkownik iPhone’a czuję się nieco pominięty przez Ministerstwo Cyfryzacji, gdyż dostęp do aplikacji mObywatel uzyskali tylko userzy sprzętu pracującego pod kontrolą systemu Android. Nie powinno to dziwić, gdyż zielony robot jest w Polsce o wiele popularniejszy od iOS. Nie mniej, Ministerstwo zapewnia, że wersja dedykowana mobilnej platformie od Apple jest już w drodze. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tytułowa aplikacja, choć dostępna w sklepie Play, jest wersją BETA, a co za tym idzie — jej działanie może być dalekie od ideału. Nie przeraża was to i dalej jesteście zainteresowani jej instalacją? Świetnie, sprawdźmy, co oferuje usługa i czy, aby na pewno możecie z niej skorzystać.

mObywatel to platforma, która nie zastąpi waszych dowodów osobistych i nie taki jest cel jej powstania. Aplikacja ma jedynie wspomagać użytkownika-obywatela podczas wielu sytuacji dnia codziennego. Przykładem będzie kolizja drogowa, przy okazji której uczestnicy wypadku muszą wymienić się danymi z dowodów osobistych. Zamiast wręczać sobie dokumenty do ręki i spisywać w tradycyjny sposób, można wymienić rzeczone informacje za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Oczywiście przy założeniu, że obydwie strony korzystają ze wspomnianego udogodnienia. Wszystko jest oczywiście zapieczone szyfrowaniem i przynajmniej w teorii, korzystanie z platformy powinno być bezpieczne. Co ciekawe, aplikacja sama sprawdza poziom zabezpieczeń w smartfonie i w razie potrzeby wydaje odpowiedni komunikat.

Jakie dane użytkownika znajdziemy w mObywatel? Odpowiadamy — imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, zdjęcie, termin ważności, numer dowodu, oraz informację, kto wydał dokument.

Kto skorzysta?

Niestety, z mObywatela nie skorzysta dowolny użytkownik smartfona z Androidem. Chcąc cieszyć się możliwościami rozwiązania, należy spełnić pewne warunki. Pierwszym jest konieczność posiadania tak zwanego profilu zaufanego (eGo), którego założenie jest procesem stosunkowo prostym i wielu przypadkach ogranicza się do krótkiej współpracy z własnym bankiem. Kolejny niezbędny element to ważny dokument osobisty. Ponadto user powinien posiadać smartfon z systemem Android od wersji 6.0 wzwyż ze sprawnym aparatem oraz modułem Bluetooth, który jest w stanie połączyć się z internetem. Aktywna aplikacja mObywatel to sprawa oczywista, prawda?

Ja to kupuję i kiedy tylko rozwiązanie pojawi się w Apple AppStore, z pewnością pobiorę rzeczoną aplikację na swój smartfon. Na koniec przypomnę jeszcze istotną rzecz, o której należy zawsze pamiętać. mObywatel nie zastępuje tradycyjnego dowodu osobistego. Wizyta w banku bądź urzędzie, kontrola drogowa czy przekraczanie granicy to sytuacje, w których musimy posiadać przy sobie “prawdziwy” dokument tożsamości.

Źródło: obywatel.gov.pl, Google Play

Related posts

Leave a Comment