You are here
[Poradnik] Kto ukradł ci gigabajty!? poradniki 

[Poradnik] Kto ukradł ci gigabajty!?

Pewnie nie raz zdarzyło się wam zastanawiać nad różnicami między deklarowaną a rzeczywistą pojemnością dysków twardych? Za mniejszą ilością przestrzeni dyskowej, dostępnej dla użytkowników, nie stoi błąd producentów powodem jest różnica w obliczeniach.

Pojemność dysków Slide

Każdy użytkownik dysków SSD, napędów talerzowych, pendrive’ów czy kart pamięci wie, iż ich pojemność mierzona jest w gigabajtach (GB) lub terabajtach (TB). Gdy chcemy przykładowo zakupić dysk SSD o deklarowanej pojemności 512 GB, powinniśmy teoretycznie otrzymać urządzenie oferujące dokładnie taką przestrzeń na dane, jaką planowaliśmy nabyć. Jednak po zamontowaniu napędu w komputerze okazuje się, iż do dyspozycji otrzymujemy w zaokrągleniu zaledwie 476 GB. Nie jedna osoba przy zetknięcie się po raz pierwszy z nośnikami danych zastanawia się, z czego wynika tak duża rozbieżność.

Głównym winowajcą jest tutaj sposób naliczania przestrzeni dyskowej. Ludzie korzystają z systemu dziesiętnego, którego podstawą jest liczba 10. W przypadku komputerów sytuacja wygląda zgoła odmiennie – te pracują w oparciu o system binarny, czyli dwójkowy, w którym podstawą jest liczba 2. Najmniejszą jednostką pamięci, stosowaną w informatyce jest bajt. Wykorzystywane powszechnie przedrostki dziesiętne (z układu SI) to kilo (k) dla tysiąca, mega (M) dla miliona, giga (G) dla miliarda oraz tera (T) dla biliona. Otrzymujemy więc kolejno kilobajt (tysiąc bajtów), megabajt (milion bajtów), gigabajt (miliard bajtów) oraz terabajt (bilion bajtów).

Dlatego też według producentów, dysk SSD oferujący przestrzeń 512 GB ma pojemność dokładnie 512 000 000 000 bajtów (512 bajtów x 1000 x 1000 x 1000).

Plextor Pojemność dysków Screen

W przypadku komputerów oraz wykorzystywanego przez nie systemu dwójkowego obliczanie tych wartości wygląda nieco inaczej. 1 kilobajt równa się 1024 bajtom. 1 megabajt to z kolei 1048576 bajtów (1024 x 1024), a 1 gigabajt to 1073731824 bajty (1024 x 1024 x 1024). Zatem dysk o deklarowanej przez producenta pojemności 512 GB ma praktycznie pojemność 476,84 GB. Obliczamy to w następujący sposób: 512 000 000 000 / 1024 / 1014 / 1024 = 476,84 GB.

Jednak odmienny system obliczania rozmiaru pamięci masowych to nie jedyne źródło występowania różnic w deklarowanych i rzeczywistych pojemnościach dysków. Na przykład firmy produkujące laptopy wykorzystują ukryte partycje, które służą do odzyskiwania systemu, dzięki czemu uda się użytkownikowi przywrócić sprzęt do stanu pierwotnego np. po awarii. Taka partycja w większości przypadków zajmuje około 10 GB miejsca na dysku i zawiera najczęściej obraz systemu operacyjnego, sterowniki oraz podstawowe oprogramowanie. Przestrzeń dyskowa może być również rezerwowana na tzw. bufory, które w dyskach z układami TLC odpowiadają za przyspieszanie odczytywania i zapisywania danych. Taki bufor może mieć rozmiar od kilku do kilkunastu gigabajtów.

Pojemność dysków Plextor Screen 2

W ramach podsumowania – koncerny odpowiadające za produkcję pamięci masowych traktują 1 GB jako 1 000 000 000 bajtów (miliard), natomiast według systemu dwójkowego 1 GB to 1 073 731 824 bajtów. Wyjaśnia to różnicę w deklarowanej i rzeczywistej pojemności dysków SSD, napędów talerzowych oraz pozostałych nośników danych. Pewną ciekawostką może być fakt, iż w 1998 roku została podjęta próba wyjścia z tej niejednoznaczności. „Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna” (IEC) zaproponowała oznaczenie krotności wartości 1024 przez dodanie po znaku mnożnika litery „i” w skrócie (KiB zamiast KB, MiB zamiast MB) i zmianę końcówki przedrostka na „bi” (kibibajt zamiast kilobajt, mebibajt zamiast megabajt). Niestety nowe nazwy nie zostały powszechnie zaakceptowane i do dziś stosowane są przedrostki z układu SI, z których po prostu zdecydowanie łatwiej się korzysta.

Źródło: Plextor

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Related posts

Leave a Comment