You are here
Smog — wszystko, co musisz o nim wiedzieć felietony poradniki 

Smog — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Smog, choć nienamacalny, jest problemem realnym. Wiedzą o tym mieszkańcy wielu polskich miast, ale jego niszczycielski zasięg sięga również miejsc uznawanych za enklawy zdrowotności. Tak, oberwało się nawet uzdrowiskom. Biorąc pod uwagę skalę występowania zjawiska, warto poznać jego charakterystykę, sposób działania oraz sposoby obrony.

CK MEDIATOR przygotował specjalną grafikę, z której dowiemy się niemal wszystkiego, co o smogu wiedzieć powinniśmy. Jako że szkodliwe działanie zjawiska niesie za sobą odczuwalne dla przeciętnego obywatela polski skutki, należy poznać lub wypracować odpowiednie mechanizmy obronne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza działaniami mającymi niwelować skutki, skupić się na prewencji. Zasada “lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się tutaj idealnie.

Czym jest Smog?

Wikipedia rzecze, iż smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody.

Powyższa definicja nie wyczerpuje w pełni zagadnienia smogu, dlatego też pokusiłem się o niewielki komentarz. Zjawisko przypominające mgłę, czyli smog to tak naprawdę gęsto występujący pył PM10 o średnicy ziaren do 10 mikrometrów. Pył jest tak mały, że nie sprawia mu większej trudności dostanie się do płuc ludzi i zwierząt. W jego składzie znajdziemy między innymi benzopiren, czyli silnie rakotwórczy związek powstający głównie wskutek spalania materiałów organicznych. Brzmi groźnie, prawda? Skutkami zajmiemy się nieco później, teraz dowiedzmy się, skąd w ogóle bierze się PM10.

Największym winowajcą jest ogrzewanie w budynkach mieszkalnych, do którego często stosuje się nie do końca odpowiednie materiały (opał). W mniejszym, ale w dalszym ciagu istotnym stopniu do powstawania smogu przyczyniają się szeroko pojęty przemysł, energetyka oraz transport drogowy. Po drodze moglibyśmy wspomnieć jeszcze o rolnictwie, ale jego rola jest bardzo ograniczona.

Smog i wpływ na zdrowie

Zjawisko jest groźne dla zdrowia ludzi — to fakt, z którym nie ma sensu się spierać. Zastanawialiście się kiedy, co konkretnie dzieje się z naszymi organizmami przy częstym występowaniu smogu? Ja nie, dlatego zszokowały mnie dane przesłane przez CK MEDIATOR.

Podrażnienie nosa i gardła, czyli problemy z drogami oddechowymi są oczywiste, ale niestety niejedyne. Dostaje się również oczom (podrażnienie spojówek, łzawienie), płucom (astma, zapalenia i infekcje dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc) oraz sercu. W przypadku ostatniego mówimy o zwiększeniu ryzyka wystąpienia zawałów, podatność na dysrytmię oraz niewydolność sercową. Kobiety w ciąży powinny brać pod uwagę występowanie smogu w danym dniu, gdyż ten może wpłynąć na przedwczesny poród oraz mniejszą masę urodzeniową dziecka. Najgorszy scenariusz zakłada obumarcie płodu. Jak widać smog to nie tylko bezsenność, złe samopoczucie i apatia.

Jak walczyć?

Smog

Walka ze smogiem jest możliwa, ale większość rozwiązań to działania prewencyjne. Pierwszą i niestety najtrudniejszą w realizacji metodą jest likwidacja pieców węglowych, które generują lwią część smogu. Warto również przesiąść się do komunikacji miejskiej zostawiając auto w domu. Wiadomo, im mniej “szkodliwych” pojazdów na drogach, tym lepsza jakość powietrza. Jeśli zdecydujemy się na podróżowanie autobusami, tramwajami i metrem, powinniśmy rozważyć stosowanie masek antysmogowych. Wiem, wygląda to średnio, ale skuteczność jest ważniejsza.

Smog występuje również w zamkniętych pomieszczeniach, do których dostaje się przez, chociażby otwarte okna. Tutaj pomocne okazują się oczyszczacze powietrza. Niebawem uzyskam możliwość przetestowania jednego z ciekawszych modeli — Xiaomi Air Purifier 2.

Statystyki

Na zakończenie mam dla was garść twardych liczb, które pokażą wam, jak groźnym zjawiskiem jest smog. W skali roku, z powodu smogu:

  • przedwcześnie umiera aż 47,3 tysięcy osób
  • 500 tysięcy osób odwiedza specjalistę
  • 14 milionów razy ktoś nie przychodzi do pracy
  • Polska płaci koszty zdrowotne związane ze złą jakością powietrza wynoszące 40–120 milionów euro
  • 12 tysięcy osób trafia do szpitala

Źródło: CM MEDIATOR

Related posts

Leave a Comment