You are here
[Opinia] Stephen Hawking — Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania felietony 

[Opinia] Stephen Hawking — Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Stephen Hawking zmarł 14 marca 2018 roku. Zostawił jednak po sobie spuściznę w postaci wielu prac naukowych oraz opracowań obrazujących istotę wszechświata w sposób przystępny dla laików. Książka “Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” bez wątpienia należy do drugiego rodzaju przekazu słynnego astrofizyka, który poświęcił życie fizyce teoretycznej oraz kosmosowi.

Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Stephen William Hawking odszedł po wieloletnim zmaganiu się ze stwardnieniem zanikowym bocznym. Pamięć o nim zostanie z nami na długo. Naukowiec był bowiem nie tylko autorem prac naukowych, o których do dziś rozprawiają tęgie głowy świata fizyki teoretycznej. To również ikona popkultury. Brzmi to kuriozalnie, ale prawdą jest to, że Hawking potrafił przekazać niezwykle skomplikowaną wiedzę w sposób klarowny i zrozumiały dla przeciętnego zjadacza chleba.

“Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” to ostatnie dzieło, nad którym pracował. Niestety, nie było mu dane ukończyć książki, dlatego też finalne jej opracowanie zawdzięczamy pracy zbiorowej. Teorie, odpowiedzi, komentarze — wszystko to, rzecz jasna, należy do pierwotnego autora, jednak wprowadzenia osób świata nauki nadają im dodatkowego charakteru.

Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Autor często porównywany jest do Einsteina. Swoją drogą Hawking podziwiał geniusz swojego autorytetu i jak mniemam, nie przypuszczał nawet, że kiedyś może być do niego porównywany. Książka, ostatnie dzieło naukowca, może jeszcze mocniej się do tego przyczynić. Na kartach opracowania poruszono niezwykle ważne kwestie związane z wszechświatem, Wielkim Wybuchem, czarnymi dziurami oraz Bogiem. Choć znajdziemy tutaj odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań, celem autora było wywołanie kolejnych wątpliwości, na które odpowiedzi udzielą już inni… następcy.

Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Mój umysł ciężko nazwać ścisłym. Jestem raczej humanistą, któremu ciężko przychodziło zmaganie się z przedmiotami ścisłymi. Z tego też powodu obawiałem się, że nie do końca przemówi do mnie dzieło Hawkinga. Niemniej, podziwiałem naukowca za jego osiągnięcia i nie mogłem odmówić sobie przebrnięcia przez jego ostatnie dzieło. Powiem krótko — sposób, w jaki Hawking przedstawił wszystkie opisane w książce zagarnienia, jest tak klarowny i prosty w zrozumieniu, że nawet osoba będąca na bakier z przedmiotami ścisłymi, wyciągnie z niej odpowiednie wnioski.

Z książki dowiecie się co nieco o samym autorze, o jego barwnej osobowości, silnym charakterze oraz olbrzymim poczuciu humoru. To, w jaki sposób Hawking przeciwstawiał się przeciwnościom losu, pomimo których osiągnął naprawdę wiele, budzi mój podziw. Warto, szczerze warto poznać jego historię oraz punkt widzenia odnoszący się do przyszłości ludzkości. Czy polecam lekturę każdemu, niezależnie od wieku? Zdecydowanie!

Related posts

Leave a Comment