Uaktualnienie macOS łata poważny bug

Apple wydało właśnie uaktualnienie desktopowego systemu macOS High Sierra, które opiera się na kilku łatkach niwelujących działanie błędów. Co ciekawe, wśród bugów znalazł się jeden naprawdę poważny…

Beta macOS high Sierra

Sadownicy od czasu premiery iOS 11 dwukrotnie łatali i usprawniali mobilny system operacyjny, ale doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że jest to dopiero początek batalii, która w finale pozwoli uzyskać niemal idealnie sprawujący się OS. Jako że macOS, czyli platforma Apple dedykowana komputerom klasy mac została zaktualizowana tydzień później, łatki naprawiające błędy weń zawarte zaczęły pojawiać się dopiero teraz. W zasadzie mówimy o jednej łatce, która jak zapewnia firma, likwiduje niewiele znaczące bugi. Sprawa może być jednak poważniejsza.

Uaktualnienie macOS

To uaktualnienie uzupełniające poprawia stabilność, niezawodność i bezpieczeństwo Maca – i jest zalecane dla wszystkich użytkowników systemu macOS High Sierra. To uaktualnienie:

usprawnia działanie instalatora;usuwa błąd graficzny kursora, który występował podczas używania Adobe InDesign; rozwiązuje problem, który uniemożliwiał usuwanie wiadomości email z kont Yahoo w aplikacji Mail.Więcej informacji na temat zawartości uaktualnień oprogramowania Apple związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem:support.apple.com/pl-pl/HT201222

Powyżej możecie zapoznać się z komunikatem opisującym zmiany, jakie wprowadza tytułowa łatka na system macOS High Sierra. Taką samą listę zobaczycie po udaniu się do zakładki Apple AppStore, gdzie czeka na was rzeczone uaktualnienie. Problem w tym, że w opisie ani słowem nie wspomniano o problemie, o którym napisał Matheus Mariano w publikacji na portalu Medium. Wspomniany jegomość wyjaśnił, że podczas tworzenia szyfrowanego APFS (woluminu), a w zasadzie przy próbie jego zamontowania, system wyświetla powiadomienie o konieczności podania hasła, opcjonalnie z pomocą podpowiedzi. Problem w tym, że zamiast wspomnianej podpowiedzi, w panelu widoczne jest hasło główne, a co za tym idzie — pęk kluczy nie działa w tym przypadku prawidłowo. Swoją drogą “pęk kluczy” również nie był najbezpieczniejszym miejscem, gdyż Apple musiało załatać lukę umożliwiającą wykradzenie haseł za pomocą złośliwego oprogramowania.

Uaktualnienie jawne

O powyżej opisanych zmianach Apple nie wspomniało, czemu się zwyczajnie nie dziwię. Wszak to nic innego jak potężny uszczerbek wizerunkowy. Niestety te zdarzają się sadownikom coraz częściej, co w czasach Jobsa było nie do pomyślenia. Dzisiejsze urządzenia, systemy oraz usługi Apple nie są tak dopieszczonymi produktami jak dawniej. Owszem, w dalszym ciągu stanowią jedne z najlepszych rozwiązań w swojej klasie, jednak do ideału jest im daleko. macOS również nie jest wolny od wad, czego opisywana sytuacja jest świadectwem.

Oficjalnie, wydana paczka aktualizacyjna zawiera poprawki instalatora, które eliminują błędy, z którymi borykali się użytkownicy. Naprawiono również błędne działanie kursora w aplikacji Adobe InDesing oraz niemożność skasowania wiadomości z poczty Yahoo w aplikacji Mail. Niby niewiele, ale zapewniam — uaktualnienie jest warte zainstalowania, ale powinniśmy podejść do niego metodycznie. Uściślając, zalecam wcześniejsze wykonanie kopii zapasowej, która może przydać się w przypadku nieudanej aktualizacji. Usługi Apple nie są idealne i zawsze coś może pójść nie po myśli twórców. Warto się zabezpieczyć.

Źródło: Apple, Medium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1962 More posts in artykuły category
Recommended for you
Chrome
Google zaloguje cię do przeglądarki Chrome bez twojej zgody

Jeśli korzystacie z przeglądarki oznaczonej numerem 69, musicie zdawać sobie sprawę z pewnych zmian w...