You are here
108 Mpix w smartfonie – Samsung pokazuje nową matrycę artykuły News 

108 Mpix w smartfonie – Samsung pokazuje nową matrycę

Wojna na mega piksele zdaje się znowu rozgorzała. Jakiś czas temu Sony pokazało swoje rozwiązanie, gdzie umieściło 48 Mpix i teraz możemy znaleźć taką matrycę w dużej ilości smartfonów na rynku. Teraz przyszła pora na Samsunga, który pokazał właśnie 108 Mpix, które już niedługo powinno pojawić się u… Xiaomi. Co zaoferuje nowa matryca i czy warto na nią czekać?

108 Mpix
fot. Samsung

Na co zwracamy uwagę w chwili, kiedy kupujemy nowego smartfona? Część osób zapewne odpowie, że na jego specyfikację, czyli wykorzystany procesor czy pamięć RAM. Jednak spora część osób swoją uwagę skupi na aparacie i jego możliwościach. Przecież samrtfony godnie zastąpiły tak zwane „małpki”, czyli aparaty cyfrowe dla amatorów. Dziś znacznie łatwiej zrobić zdjęcie telefonem, który zawsze mamy przy sobie, niż zastanawiać się nad tym, czy opłaca nam się sięgać do torby po cyfrówkę.

108 Mpix w smartfonie

Praktycznie każda prezentacja nowego smartfona czy akcja marketingowa opiera się na podobnym schemacie. Moduły aparatu są jednym z ważniejszych aspektów, które są non stop podkreślane i sprawiają tym samym, że klienci mogą chętniej sięgać po sprzęt danego producenta. Producenci jednak chętnie sprzedają swoje rozwiązania innym, tak więc w dużej części smartfonów znajdziemy między innymi matryce od Sony, które do tej pory w mobilnej fotografii zajmowało bardzo wysokie miejsce. Jednak Samsung nie chce zostawać w tyle, więc prezentuje swoje nowe rozwiązanie, które może okazać się nie lada sukcesem.

Samsung ISOCELL Bright HMX to pierwsza na rynku matryca dla urządzeń mobilnych, która ma ponad 100 mega pikseli, a konkretniej 108 Mpix. Zaprezentowana dziś przez Samsunga matryca już niedługo powinna znaleźć się w pierwszym smartfonie i wiele wskazuje na to, że może to być Xiaomi Mi Mix 4. Głównie dlatego, że powstawała ona we współpracy z Chińską firmą, a premiera tego smartfona jest już praktycznie „za rogiem”. Czy tak stanie się w rzeczywistości, trzeba jeszcze chwilę poczekać, ale możemy być pewni, że pierwszy smartfon, który zostanie wyposażony w taką matrycę, będzie na ustach wszystkich.

Co potrafi nowa matryca?

Jeżeli chodzi o 108 Mpix to matryca może poszczycić się wyjątkową rozdzielczością w mobilnych jednostkach, bo to aż 12032×9024 pikseli. Sama matryca ma wymiary 1/1.33’’, czyli jeżeli chodzi o możliwość przyjmowania światła, znajduje się na pierwszym miejscu wśród konkurencji. Podobne wielkości można było znaleźć tylko w Nokia 808 czy Lumia 1020. Ale w momencie kiedy powstawały wspomniane telefony, trochę inaczej wyglądała zarówno technologia, jak i możliwości programistyczne. Dziś z takim wymiarem matrycy, urządzenie będzie mogło robić naprawdę wyjątkowe zdjęcia.

Technologia wykorzystana w matrycy Samsung ISOCELL Bright HMX, będzie działała na podobnej zasadzie, co w podzespole od Sony. Sąsiadujące ze sobą piksele będą łączone w jeden, więc finalnie obraz będzie miał 27 Mpix, a nie 108 Mpix. Jednak da się robić także zdjęcia w jakości 108 Mpix, więc warto poczekać na pierwsze testy z tym modułem na pokładzie jakiegoś smartfona. Sama matryca ma także nowy system, który ma pomóc w automatycznym wyborze ISO, które będzie dostosowywane do warunków oświetleniowych. Szumy mają być przy tym niwelowane, ale wiadomo, że zawsze coś może się pojawić. Wielkość pojedynczego punktu na matrycy to 0,8μm. Teraz tylko przyszło nam czekać na to, kiedy pojawi się pierwszy smartfon z nową matrycą i jakie da to efekty.

Nowe smartfony ze świetnymi aparatami, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Samsung / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment