You are here
Polacy ruszają na podbój kosmosu artykuły News 

Polacy ruszają na podbój kosmosu

Polska będzie miała swojego pierwszego satelitę komercyjnego. Światowid, bo tak go nazwano, zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przez rakietę Neptune N3. Nie poleci tam sam. Razem z nim zostaną wysłane dwie Rusałki, czyli nanosatelity. To ma być pierwszy krok w podboju kosmosu.  Firma planuje umieścić na orbicie całą konstelację satelitów i udostępniać gromadzone przez nie dane za pośrednictwem dedykowanej platformy i aplikacji mobilnych.

Wypowiedź: Damian Fijałkowski współzałożyciel SatRevolution.

– Światowid przede wszystkim będzie zajmował się obserwowaniem Ziemi. Będzie wyposażony w kamerę operującą w zakresie światła widzialnego. Będzie po prostu robił zdjęcia o rozdzielczości 14 m na jeden piksel. Możemy obserwować wiele rzeczy np. miasta, pogodę, zachmurzenie, topniejące śniegi w górach zwłaszcza w miejscach, do których jest bardzo ciężki dostęp –  mówi newsrm.tv Damian Fijałkowski współzałożyciel SatRevolution.

Konstelacja satelitów to nie tylko innowacyjny pomysł, ale przede wszystkim technologicznie uzasadniona strategia. W sieci znajdą się modułowe satelity o różnych funkcjonalnościach: komunikacyjne, obrazujące, spektrometryczne oraz badawcze. Maszyny będą różniły się zastosowaniem, jak również wielkością oraz rozmieszczeniem nad powierzchnią Ziemi. Zostaną wyniesione na niskie orbity okołoziemskie – do wysokości 500 km. Wyniesienia nastąpią w niewielkich odstępach czasowych.

Ogromną zaletą chmury satelitów jest zapewnienie ciągłości komunikacji między satelitami oraz obiektami a centrum sterowania. Co więcej – koszt produkcji nanosatelitów tworzących chmurę jest zdecydowanie mniejszy, niż w przypadku wielofunkcyjnych satelitów dużych rozmiarów.

polacy ruszaja

Plan na polski kosmiczny biznes – fabryka satelitów i aplikacje mobilne

W kosmosie znajdzie się kilkadziesiąt tysięcy satelitów SatRevolution – stworzenie tak licznej konstelacji wymaga zbudowania pierwszej polskiej fabryki kosmicznych maszyn, składającej się z szeregu hal produkcyjnych i przystosowanych laboratoriów – cleanroomów. Budowa wystartuje w ciągu najbliższych paru lat – dokładny termin zależny jest od pozyskania źródeł finansowania. Baza produkcyjna będzie w dużej mierze zautomatyzowana, jednak znaczna część procesu budowy satelitów wciąż odbywa się ręcznie – co wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy dla polskich specjalistów.

Dane pozyskane dzięki konstelacji satelitów umożliwią powstanie aplikacji mobilnych, za pośrednictwem których użytkownicy będą mogli przeglądać obrazy lub inne interesujące ich informacje dotyczące wybranych miejsc na Ziemi w wybranym okresie. Potencjał tego typu aplikacji jest ogromny. Dane przesłane z satelitów są przydatne np. w rolnictwie – pozwalają określić rodzaj upraw, stan nawodnienia czy ostrzec przed szkodnikami. Inne aplikacje będą informować m.in. o warunkach meteorologicznych, korkach na autostradach czy poziomie smogu. A wszystko to w czasie rzeczywistym.

Platforma dla deweloperów i fanów inżynierii kosmicznej 

Informacje z satelitów będą agregowane na dedykowanym portalu internetowym. Za pomocą udostępnionego API (interfejs programistyczny aplikacji ang. Application Programming Interface) deweloperzy będą mogli uzyskać dostęp do bazy danych, chmury obliczeniowej oraz specjalnych algorytmów do obróbki zdjęć. Narzędzia pozwolą im tworzyć nowe aplikacje wykorzystujące dane gromadzone przez wrocławskie satelity.

źródło: newsrm.tv

 

Related posts

Leave a Comment