You are here
3D Air Gestures – Xiaomi chce, żebyś rysował telefonem w powietrzu? artykuły News 

3D Air Gestures – Xiaomi chce, żebyś rysował telefonem w powietrzu?

Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych sposobów na to, jak obsługiwać ich smartfony. Kiedyś korzystało się z przycisków, a potem nadeszła era dotykowych wyświetlaczy. Teraz Xiaomi chce pójść dalej i do wersji beta nowego oprogramowania dodaje 3D Air Gestures. Czym dokładnie jest nowy dodatek? Przekonajcie się sami!

3D Air Gestures Xiaomi
3D Air Gestures Xiaomi

Gesty w obsłudze smartfonów nie są niczym nowym. Czasem trzeba przejechać dwoma lub trzema palcami po wyświetlaczu, żeby stało się coś, co normalnie wymaga większego zaangażowania. Niekiedy można także skorzystać z czytnika linii papilarnych, do którego przypisane są odpowiednie działania. Możliwości jest wiele i duża część z nich uzależniona jest od konkretnej nakładki na system operacyjny. W przypadku Xiaomi działa to dokładnie tak samo, a w raz z nową wersją EMUI ma pojawić się także coś nowego.

3D Air Gestures od Xiaomi

Xiaomi wpadło na kolejny pomysł, który może zrewolucjonizować to, jak obsługujemy dziś smartfony. Wprawdzie mamy obiekcję odnośnie tego, czy 3D Air Gestures jest czymś w pełni bezpiecznym dla dzisiejszych sprzętów, ale do tego przejdziemy za chwilę. Jak w ogóle mają działać te gesty? Sposób jest dość prosty, bo wystarczy „narysować” smartfonem w powietrzu odpowiednią literę, która przypisana jest do konkretnej aplikacji i ta się wtedy samoczynnie uruchamia. Niby proste, ale zdaje się, że zupełnie niepotrzebne i co więcej, niebezpieczne.

Machanie telefonem, który nie kosztował kilku złotych, a kilka tysięcy, nigdy nie jest bezpieczne. Dobrze wiemy, że czasem wystarczy upuścić urządzenie na dywan i już trzeba zacząć szukać odpowiedniego serwisu, który wymieni nam wyświetlacz. Oczywiście nie zakładamy z góry, że każdy użytkownik będzie miał „dziurawe ręce”, ale jest to coś, co wcale nie musi być nieprawdopodobnym scenariuszem. Dobrze, że Xiaomi pracuje nad nowymi rozwiązaniami, ale szkoda, że nie zastanowiono się w firmie, czy faktycznie są one potrzebne.

Jak z tego korzystać?

Materiał wideo, który demonstruje zasadę działania nowego dodatku, pojawił się na forum dla pracowników Xiaomi. Teraz jest już na YouTube, więc istnieje szansa, że tak szybko stamtąd nie zniknie. Możemy zaobserwować to, jak „łatwo” uruchomić kamerę. Wystarczy w powietrzu nakreślić literę C, a potem zwyczajnie już można robić zdjęcie. Nie wydaje nam się, żeby było to szybsze czy wygodniejsze działanie, niż w przypadku zwykłego tapnięcia w wyświetlacz smartfona. Co więcej, mamy pewne obiekcje, czy faktycznie będzie to sprawnie działało.

3D Air Gestures wyglądają ciekawie i w pierwszej kolejności mają pojawić się w wersji beta EMUI 9.1, która trafi na flagowca Xiaomi Mi 9 i to w jego globalnej wersji. To oznacza, że jeżeli posiadacie właśnie ten model, to już niedługo będziecie mogli sprawdzić ten dodatek samodzielnie. Zważywszy jednak na to, że Xiaomi ma różne metody wypuszczania swoich aktualizacji, na tą przynoszącą 3D Air Gestures przyjdzie zapewne użytkownikom spoza Chin poczekać jeszcze kilka tygodni.

Wideo z prezentacją 3D Air Gestures wygląda ciekawie, ale wątpimy w to, żeby dużo osób chciało z tego rozwiązania korzystać. Gesty są niesamowicie wygodne, ale w sytuacji, kiedy będziemy np. w środkach komunikacji miejskiej, jakoś trudno nam sobie wyobrazić, korzystanie z tych gestów, które trzeba narysować w powietrzu. Cóż, zobaczymy jak finalnie będzie prezentował się ten dodatek i które z telefonów producenta jeszcze go otrzymają.

Nowe smartfony znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: XDA Developers / YouTube / Xiaomi / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment