Oko Moskwy – ciekawy relikt technologicznej myśli radzieckiej
Dziś minęło równo 30 lat od awarii reaktora w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, jednak w niedalekiej odległości od tego miejsca Rosjanie zbudowali dwie potężne, ale też nieco tajemnicze konstrukcje techniczne. Czym były?
Patrząc na tę instalację, która przypomina ogromne rusztowanie, nie sposób nie zauważyć, że składa się ona z potężnych anten. Oficjalna nazwa konstrukcji to Duga, znana też jako „Oko Moskwy”. Była ona antybalistycznym radarem wczesnego ostrzegania, działającym w technologii pozahoryzontalnej (OTH). Oznaczało to, że „Oko Moskwy” mogło wykrywać obiekty znajdujące się poza linią horyzontu. Urządzenie to miało więc za zadanie przeciwdziałać atakowi na tereny ZSRR, jeśli by miało do takowego dojść. Czarnobyl był jednym z trzech miejsc, gdzie zamontowano tego typu konstrukcję, pełnił też funkcję najważniejszego ośrodka. Można je znaleźć również Komsomolsku i Mikołajowie.
Prawdziwe zastosowanie Dugi pozostawało oczywiście tajemnicą, a do wiadomości publicznej podano, że jest to Centrum Radiowe Telekomunikacji. O budowie konstrukcji myślano już w latach 50. XX wieku, kiedy to powstała instalacja próbna, która wykrywała starty rakiet z rodzimego kosmodromu Bajkonur. Kiedy okazało się, że urządzenie jest zdolne do wychwytywania momentu wystrzelenia rakiety, zaczęto myśleć o „Oku Moskwy”. Ostatecznie do użytku oddano je w 1976 roku. Składało się ono z dwóch anten, z czego pierwsza z nich miała wymiary 85 m wysokości x 210 m szerokości, a druga 135 m x 300 m. Wokół nich zbudowano wydzielone, zamknięte małe miasto, które nazwano Czarnobyl 2.
Moc urządzenia wynosiła 4000 MW, zaś system pracował w zakresie częstotliwości od 4 do 30 Mhz. Jak podają informacje, najczęściej używano jednak tej z zakresu 10 i 15 Mhz. Ciężko było ukryć działania Dugi, ponieważ po jej uruchomieniu na całym świecie zaczęto odbierać dziwne sygnały. Pojawiły się nawet pomysły, by zagłuszyć system radzieckiej instalacji i podjęto się tego w Stanach Zjednoczonych. Fale wysyłane przez „Oko Moskwy” działały negatywnie na stacje radiowe i telewizyjne w wielu państwach, zaczęto więc zgłaszać protesty, by pozbyć się uciążliwego problemu. Nie odniosło to jednak żadnego skutku.
http://www.youtube.com/watch?v=0EDCgqkHq5Y
Zakłócenia jakie powodowała Duga oraz nieznajomość rzeczywistego przeznaczenia instalacji rodziła w głowach spekulantów wiele teorii, do czego tak naprawdę ona służyła. Pojawiały się nawet pomysły, że Rosjanie prowadzą eksperymenty mające na celu zakłócanie pracy mózgu ludzkiego. Wszystko w myśl zasady, że ludzie boją się tego, co nieznane.
„Oko Moskwy” działało do 1986 roku, a jego pracę przerwała awaria reaktora Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Choć nie mówi się o tym często, to katastrofa ta nie pozostała bez echa, jeśli chodzi o radziecki system militarny. Czasy, kiedy powstawała Duga, to wyścig zbrojeń najmocniejszych państw i rozwój technologiczny. Instalacja była, jak na swoje czasy, bardzo ciekawym urządzeniem. Chociaż jest wyłączone od 1986 roku, to, jeśli wierzyć informacjom prasowym, grupa pracowników muzeum w Świnoujściu w 2014 roku odebrała ponoć sygnał o częstotliwości 15 Mhz, identyczny z sygnałem jaki emitowało wcześniej „Oko Moskwy”. Naszym zdaniem jest to jedynie zbieg okoliczności. Ci, którzy odwiedzają Czarnobyl i Prypeć, mogą sami przekonać się, że konstrukcja ta, choć robi wrażenie, to jest niedziałająca.
_____________________
Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.