Opera zablokuje szczucie cycem
Reklamy są i już na zawsze będą częścią Internetu. Na szczęście developerzy postanowili coś z tym zrobić, a do nich dołącza właśnie Opera.
Każdy kto choć raz skorzystał z dobrodziejstw AdBlocka ten wie, że nic po tym nie jest już takie same. Widok stron internetowych, które wolne są od wszędobylskich reklam to rzecz cudowna. Powrót do pierwotnych ustawień potrafi wywołać niemały szok. Często nie jesteśmy nawet świadomi tego, jak dużo treści pojawiających się na stronach to reklamy.
Doszło już nawet do sytuacji, gdzie twórcy proszą o wyłączanie blokady, by mogli zarabiać na reklamach. I jest to w pełni zrozumiałe. Jednak nie wszyscy serfujący w sieci pragną zmasowanego ataku przeróżnego marketingu. To właśnie dla nich Opera wprowadziła funkcję natywnego blokowania reklam. Od teraz nie będzie już potrzeby ściągania dodatkowych rozszerzeń, a jedyne co użytkownik będzie musiał zrobić, to przesunąć odpowiedni suwak w opcjach przeglądarki.
http://www.youtube.com/watch?v=7fTzJpQ59u0
W kodzie przeglądarki pojawił się specjalny zapis, który sprawia, że Opera nie tylko będzie blokowała reklamy, ale także znacznie przyśpieszy pracę. W porównaniu do przeglądarki z zainstalowanym AdBlockiem, obecna wersja ma być o 89% szybsza. Jednak największą ulgę odczują ci użytkownicy, którzy korzystają z aplikacji Opera Mini na swoich smartfonach. Tam zmiany mają być może mniej odczuwalne (przyśpieszenie około 40%), ale za to oszczędzą znaczną powierzchnię na wyświetlaczu, a kompresja sprawi, że możemy zaoszczędzić około 14% ściąganych danych.
Oczywiście trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie reklamy zostaną zablokowane. W takim przypadku warto będzie samemu dodawać kolejne wyjątki, ale to i tak bardzo dobry krok ze strony developerów. Reklamy prawdopodobnie zawsze będą towarzyszyć internautom, ale to nie oznacza, że powinniśmy je tolerować pod każdą postacią. Opera pokazuje, że dba o swoich użytkowników i wie jakie są ich potrzeby. Oby w przyszłości inni poszli w ich ślady. Jesteśmy jednak pewni, że reklamodawcy i tak znajdą sposób na obejście tego typu zabezpieczeń.
Źródło: Opera
Fot: jw.