iMac Pro czy samochód z salonu? Polskie ceny zwalają z nóg
Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, iMac Pro trafił wczoraj do oficjalnej sieci sprzedaży Apple. Ceny, tak jak przewidywano, są wysokie. W zależności od konfiguracji urządzenia, kosz zakupu iMaca może równa się kosztowi zakupu nowego auta z salonu. Chore zapędy sadowników? Niekoniecznie.
Komputera iMac Pro będę bronił rękoma i nagami nie dlatego, że jestem fanem Apple i nie dlatego, że jest to najlepszy w swojej klasie komputer. Cena, za którą znaczna część czytelników znienawidzi Apple, jest w mojej opinii uzasadniona. Pamiętajcie, że tytułowy komputer nie jest sprzętem biurowym lub domowym. Kupując iMac Pro, należy być świadomym jego możliwości, gdyż jest to urządzenie dla profesjonalistów, którym wydatek szybko (bądź wolniej) się zwróci. Naturalnie, osoby zamożne również mogą nabyć najnowsze jabłko, jednak nie wykorzystają nawet dziesięciu procent możliwości urządzenia, ale jak kto mówią “kto bogatemu zabroni”.
iMac Pro — cenniki
Zasadniczo komputer nie był dla nikogo tajemnicą, ale zagadkowe pozostawały ceny. Dokładne ceny, gdyż już wcześniej mówiło się o tym, że iMac Pro będzie koszmarnie drogi i taki w istocie jest. Za najtańszy wariant iMaca trzeba zapłacić aż 23 999 złotych. W tej kwocie otrzymujemy 8-rdzeniowy procesor Intel Xeon W taktowany zegarem 3,2 GHz (Turbo Boost do 4,2 GHz), 32 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4 ECC 2666 MHz, dysk SSD o pojemności 1 TB oraz wydajny układ graficzny Radeon Pro Vega 56 z 8 GB pamięci HBM2. Całość dopełniają mysz Magic Mouse 2 w kolorze “gwiezdna szarość” oraz klawiatura Magic Keyboard z polem numerycznym.
Myślicie, że iMac Pro w wersji podstawowej wymiata? Pomyślcie, co będzie potrafił najmocniejszy wariant urządzenia, za który przyjdzie zapłacić aż 63 359, czyli tyle, co nowe, średniej klasy auto prosto z salonu. Oczywiście istnieją jeszcze wersje pośrednie, które można zbudować na bazie dostępnych w konfiguratorze modułów. Warto jednak zastanowić się przed zakupem nad tym, jakiej dokładnie specyfikacji oczekujemy, gdyż iMac Pro jest sprzętem nierozbieralnym i nie będziemy mogli wymienić w nim podzespołów. W kwestii dodatków możliwych do kupna przy procesie konfigurowania:
- 10-rdzeniowy procesor Intel Xeon W 3,0 GHz, Turbo Boost do 4,5 GHz — 3 840 zł
- 14-rdzeniowy procesor Intel Xeon W 2,5 GHz, Turbo Boost do 4,3 GHz — 7 680 zł
- 18-rdzeniowy procesor Intel Xeon W 2,3 GHz, Turbo Boost do 4,3 GHz — 11 520 zł
- 64 GB pamięci DDR4 ECC 2666 — 3 840 zł
- 128 GB pamięci DDR4 ECC 2666 — 11 520 zł
- SSD 2 TB — 3 840 zł
- SSD 4 TB — 14 440 zł
- Radeon Pro Vega 64 z 16 GB pamięci HBM2 — 2 880 zł
- Magic Trackpad 2 — gwiezdna szarość — 200 zł
- Magic Mouse 2 + Magic Trackpad 2 — gwiezdna szarość — 699 zł
Dla kogo?
Wiemy już, że iMac Pro jest sprzętem drogim i skierowanym do profesjonalistów, ale zastanówmy się, kto konkretnie mógłby być zainteresowany zakupem tegoż potężnego kawałka elektroniki użytkowej.
Patrząc na możliwości, jakie otwierają się przed przyszłymi klientami Apple zdecydowanymi na zakup komputra iMac Pro, sprzęt wydaje się wprost stworzony dla grafików oraz montażystów profesjonalnych klipów wideo, co zawdzięcza wydajnemu układowi graficznemu oraz ekranowi Retina. Dzięki możliwości bezstratnej wirtualizacji systemów urządzenie sprawdzi się również w zastosowaniach programistycznych.
Jest jeszcze jednej istotny powód, dla którego profesjonaliści mogą chcieć wybrać iMac Pro jako swoje narzędzie pracy. To system — macOS. Potężne stacje robocze pracują pod kontrolą Windowsa i choć oferują świetną wydajność, nie każdy “lubi się” z platformą Microsoftu. W takim przypadku zakup iMaca Pro będzie rozwiązaniem idealnym.
Źródło: Apple