Dziś Światowy Dzień Emoji. Emotikony są z nami od ponad trzech dekad
Historia emoji nie jest do końca jasna i w zależności od źródeł możemy dowiedzieć się o niej nieco innych rzeczy. Jedno jest jednak pewne. Wspomniany system komunikacji za pomocą znaków jest z nami już przeszło trzydzieści lat. Dlaczego o tym wspominam? Otóż dziś jest Światowy Dzień Emoji.
Emoji często nazywane są emotikonami i choć obydwa określenia przyjęły się w mowie potocznej, jest między nimi różnica. Otóż emoji to nic innego, jak japońskie określenie emotki, które, co może zaskakiwać, nie ma nic wspólnego z emocjami (angielskie emotion). Emoji powstało z dwóch słów e (jap. 絵 obraz) i moji (jap. 文字 litera). Wiemy już, czym jest emoji, porozmawiajmy więc o jego święcie.
Światowy Dzień Emoji
Początkowo emoji tworzono przy użyciu znaków interpunkcyjnych i co ciekawe, niektórzy do dziś używają ich w ten sposób. Technologia konsumencka nie stała jednak w miejscu i dzisiejsza forma emotek prezentuje się zupełnie inaczej niż w początkowych latach ich istnienia. Dzisiejsze emoji to ikonki graficzne przedstawiające buźki okazujące emocje, ale także zwierzęta, przedmioty, a nawet kupę. Tak, kupę (pozdrawiamy Apple).
Hitem ostatnich lat są animoji i im podobne rozwiązania, czyli spersonalizowane ruchome emotki, o których więcej możecie dowiedzieć się z TEGO wpisu.
Jak świętować Światowy Dzień Emoji? Nie ma na to jednego przepisu. Każdy może zrobić to na swój sposób, ale w mojej ocenie wystarczy zastanowić się przez chwilę nad ich historią. Ot co. Sam używam i cenię emotki, które pojawiają się w mojej korespondencji służbowej oraz prywatnej. Choć nie cierpię na ubogi zasób słownictwa, czuję, że emoji pomagają mi w wyrażeniu wielu uczuć. Macie podobnie?
Źródło: Wikipedia