[Poradnik] Kopia zapasowa twojego konta Google. Jak ją pobrać?
Na koncie Google przechowujemy dzisiaj pocztę email, kontakty, kolekcję zdjęć, zakładki oraz ważne dane zapisane w kalendarzu. Biorąc pod uwagę przypadki kradzieży kont, awarie oraz inne sytuacje, w których możemy utracić dostęp do wspomnianych informacji, warto się odpowiednio zabezpieczyć. Z pomocą przychodzi kopia zapasowa.
Backup to dla mnie „rzecz święta”. Ludzie dzielą się na dwie kategorie — tych, którzy wykonują cyklicznie proces tworzenia kopii zapasowych i tych, których będą to robić w niedalekiej przyszłości. Serio, każdy, kto choć raz utracił mniej lub bardziej cenne dane, wie, że tylko backup może zapobiec wspomnianej tragedii. Wbrew pozorom, jego wykonanie jest banalnie proste i nie trwa długo.
Kopia zapasowa konta Google
Aby wyeksportować dane z waszego profilu Google, musicie udać się do ustawień konta, bezpośrednio do zakładki Pobierz swoje dane. To właśnie tutaj zdecydujemy o stworzeniu nowego archiwum.
Od naszych osobistych preferencji zależy, jakie konkretnie dane będzie zawierać kopia zapasowa. W moim przypadku były to zakładki Chrome, Dysk, Kalendarz, Kontakty, Poczta Gmail oraz Zdjęcia Google. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dorzucić tutaj jeszcze dane YouTube, Aktywność w wyszukiwarce, Przypomnienia czy Notatki Asystenta Google. Panuje tutaj pełna dowolność.
Kiedy zdecydujemy już o tym, jakie dane zapisze nasza kopia zapasowa, powinniśmy wybrać format kontenera, w który zostaną zapakowane informacje. Mam zaufanie do rozszerzenia .zip, ale możemy skorzystać również z alternatyw takich jak .tgz.
Od sfinalizowania procesu dzieli nas już tylko decyzja o sposobie otrzymania pliku z kopią zapasową. Osobiście preferuję link do pobrania paczki. Tworzenie backupu zajmie Google’owi od kilku minut do kilku godzin, w zależności od tego, ile danych będzie musiał przetworzyć.