Szach mat płaskoziemcy – AI odkrywa jak działa Układ Słoneczny
Dożyliśmy bardzo ciekawych czasów, bo właśnie opublikowano badania, które pokazują, że Słońce jest centrum naszego układu i na dodatek planty krążą wokół niego. Brzmi znajomo, bo to samo mówił nam Mikołaj Kopernik, ale do tych wniosków doszedł teraz sam… algorytm. AI odkrywa samodzielnie to, co dla wielu dalej jest zagadką.
W sieci można znaleźć wiele interesujących teorii na temat tego, jak wygląda Ziemia. Najciekawszą z nich chyba jest ta, która mówi o tym, że Ziemia jest płaska, otoczona szczelnie grubym murem z lodu, a nad nią krążą Słońce oraz Księżyc. Dodajmy do tego jeszcze to, że średnice gwiazdy oraz satelity, są nieproporcjonalnie małe w porównaniu z rzeczywistymi ich rozmiarami. Do zwolenników tych teorii nie przemawiają żadne fakty i prawdopodobnie nie przemówi do nich to, że właśnie program komputerowy odkrył to samo, co Mikołaj Kopernik przed wiekami.
AI odkrywa jak działa Układ Słoneczny
Uczenie maszynowe oraz algorytmy Sztucznej Inteligencji znajdują coraz większe zastosowanie w nauce. W końcu też po to są ciągle rozwijane, by w przyszłości pomagać naukowcom. Teraz mamy dowód na to, że ich działanie może przynieść w przyszłości realne skutki. Jednym z nich ma być bowiem możliwość zbierania dużych zasobów danych i możliwość przerabiania ich na prostsze wzory matematyczne czy fizyczne. Może nie tak proste, jak E=MC2, ale takie założenie postawili sobie naukowcy pracujący w Szwajcarskim Instytucie Technologii.
Fizyk Renato Renner razem ze swoim zespołem zaprojektował bowiem sieć neuronową, która miała działać w przybliżeniu jak ludzki mózg. I chyba udało im się osiągnąć zamierzony efekt, bo stworzone przez nich AI odkrywa jak działa Układ Słoneczny. Może i słowo „odkrywa” nie jest odpowiednie, bo przecież większość osób na świecie wie, że Ziemia nie jest centrum wszechświata, ale to i tak ogromne osiągnięcie naukowe. Algorytm odkrył, że Ziemia krąży wokół Słońca na podstawie dostarczonych mu przez naukowców danych. Te dotyczyły ruchów Marsa oraz Słońca, które można było zaobserwować z powierzchni naszej planety. I choć wyniki są więcej, niż satysfakcjonujące, to do ich interpretacji potrzeba było jednak już naukowców, ponieważ zostały „wyplute” przez AI jako skomplikowane równania.
Rozwój Sztucznej Inteligencji
Sam fakt, że AI odkrywa jak działa Układ Słoneczny tylko na podstawie dostarczonych mu danych pokazuje, że przyszłość tej gałęzi nauki rysuje się różowo. Naukowcy odpowiedzialni za stworzenie tej sieci neuronowej oraz algorytmów planują ją wykorzystać między innymi do odkrywania nowych praw fizyki. Takich, które ludzki umysł nie potrafi jeszcze zdefiniować, a program po dostarczeniu odpowiedniej ilości danych, już tak. Oczywiście nie musi to oznaczać, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy cała fizyka, jaką znamy dziś, zostanie przedefiniowana na nowo. Na to jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie, ale niewykluczone, że w przyszłości wzory fizyczne będą wymyślały algorytmy Sztucznej Inteligencji, a nie ludzie, jak robiono to do tej pory.
W masowej świadomości Sztuczna Inteligencja kojarzy się z najgorszym możliwym złem, czyli chociażby inteligentnymi komputerami, które doprowadzą do wyginięcia ludzkości. To oczywiście przesadne stwierdzenie, ale podsycane przez różnego rodzaju filmy oraz książki. Już dziś algorytmy AI występują w co drugim telefonie komórkowym, a Google używa ich od dawna do tego, by lepiej dopasowywać usługi dla swoich użytkowników. Nie mamy się więc czego obawiać, a przynajmniej jeszcze nie teraz. Co najwyżej tego, że AI obali jakąś teorię, która nie jest nam „na rękę”.
Smartfony z kosmicznymi technologiami na pokładzie, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.
Źródło: Nature / Opracowanie własne