You are here
Aktualne trendy w elektronice użytkowej na przykładzie MWC 2018 felietony 

Aktualne trendy w elektronice użytkowej na przykładzie MWC 2018

Targi MWC 2018 zakończyły się na początku marca, jednak do dziś stanowią punkt zaczepienia w kwestii przyszłości rynku elektroniki użytkowej. Mam na myśli najbliższą przyszłość, czyli nadchodzące lata, w których królować będą duże wyświetlacze, bezramkowe konstrukcje oraz rozwiązania innowacyjne. Pora na krótkie podsumowanie obecnych i nadchodzących trendów.

MWC 2018

Może wydawać się, że rynek elektroniki użytkowej, w szczególności tej mobilnej, kostnienie. To tylko pozory. Faktycznie, w ujęciu bardzo ogólnym nie dochodzi do spektakularnych zmian i innowacji na miarę ekranu dotykowego, czytnika linii papilarnych czy notebooków konwertowalnych, jednak popatrzmy na inne zmiany. VR, AR, skanery twarzy, internet rzeczy, a także autonomiczne samochody i szeroko pojęta sztuczna inteligencja. Jeśli sięgniemy głębiej, odkryjemy, że rynek nieustannie ewoluuje. Istnieją jednak punkty zaczepienia, z których producenci korzystają już dziś i właśnie na tych trendach chciałbym się dziś skupić.

Na MWC 2018 królowały duże bezramkowe ekrany

Wszystko zaczęło się od LG G6, który zadebiutował w 2017 roku, prezentując 5,7-calowy wyświetlacz o proporcjach 2:1 zajmujący aż 78,3 proc. powierzchni ekranu. Po nim przyszli inni producenci. Na targach MWC 2018 nastąpił istny wysyp podobnych konstrukcji i co ważne — nie były to jedynie smartfony największych firm z branży. Do gry weszli nawet bardziej egzotyczni gracze z Chin, tacy jak Ulefone czy Bluboo. Sprzęt ten jest nieporównywalnie tańszy od Samsungów, LG czy HTC, przy czym oferuje naprawdę solidne doznania. Najciekawszymi sprzętami wspomnianych producentów są świeże UMIDIGI S2 oraz Ulefone Mix, które sprzedawane są u nas oficjalnej w dystrybucji CK MEDIATOR.

Rozmiar wyświetlacza to jedna z głównych cech, na którą zwracają uwagę konsumenci przy zakupie telefonu. Nie dziwi zatem fakt, że chińskie marki śmiało wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Korzyści z posiadania takiego rozwiązania są niezaprzeczalne – od możliwości wygodnego przeglądania treści, po możliwość podzielenia ekranu roboczego na dwie części, co pozwala na równoczesny podgląd wybranych przez użytkownika aplikacji. Obecnie, w parze z dużym wyświetlaczem coraz częściej może iść stosunkowo poręczny rozmiar samego smartfona. Podłużne ekrany z wąskimi ramkami z pewnością nie wyjdą szybko z mody i niejeden producent w 2018 roku będzie nadal podążał tą ścieżką– mówi Dariusz Grabowski, prezes firmy CK MEDIATOR.

Redukcja ramek okalających wyświetlacze widoczna jest również w segmencie komputerów przenośnych. Tutaj również firmy stawiają na atrakcyjny design.

Vivo pokazuje przyszłość

Vivo ze swoim konceptowym modelem Apex wywołało niemałe zamieszanie w Barcelonie. Smartfon zaskakuje 98-procentowym pokryciem frontu urządzenia przez ekran oraz wysuwanym z górnej części ekranu aparatem. Warto wspomnieć również o czytniku linii papilarnych umieszczonym bezpośrednio pod ekranem. To jest przyszłość. W dodatku realna, gdyż producent potwierdził, że sprzęt wejdzie do masowej produkcji.

Źródło: CK MEDIATOR

Related posts

Leave a Comment