You are here
Alibaba tworzy robota, który dostarczy ci jedzenie artykuły News 

Alibaba tworzy robota, który dostarczy ci jedzenie

Alibaba znany jest w Polsce głównie z tego, że za pośrednictwem ich strony, możemy zakupić produkty z Chin w atrakcyjnych cenach. Konkurent AliExpress to jednak coś więcej, bo ostatnio zaczął interesować się mocniej robotyką. Dlatego teraz Alibaba tworzy robota, który dostarczy ci paczkę i jedzenie.

Alibaba tworzy robota

Rozwój spółki Alibaba świadczy o tym, że bardzo mocno zależy im na tym, by przejąć jak największą część macierzystego rynku. Ostatnio wykupili przecież firmę logistyczną ZTO, która odpowiedzialna była za transport produktów na terenie Chin. Krążą też plotki, że gigant planuje budowę swoich magazynów na terenie Europy, m.in. w Czechach czy Francji lub Bułgarii. Alibaba także zwiększyła swoje udziały w firmie Cainiao, która zajmuje się magazynowaniem towarów i w związku z tym powstały dwa, wielce interesujące projekty.

Alibaba tworzy robota

Pierwszym z nich będzie autonomiczny pojazd, który nazwano G Plus. Twór powstał we współpracy z RoboSense i póki co, testowany będzie w siedzibie firmy i na jej obrzeżach. Jak będzie działał G Plus? Na bardzo podobnej zasadzie, jak samochody, które korzystają z autopilota. Robot korzystał będzie z technologii LiDAR, czyli rozpoznawania otoczenia za pomocą światła. Dzięki temu omijanie przeszkód, przechodniów czy samochodów ma być znacznie łatwiejsze.

Alibaba tworzy robota, którego głównym zadaniem ma być dostarczania paczek do odbiorców, ale także i… jedzenia. G Plus ma być wyposażony w specjalny podgrzewacz, który zagwarantuje odpowiednią temperaturę posiłku. To może się przydać, bo robot nie będzie zbyt szybki. Zapowiedziano, że będzie on rozwijał prędkość około 9 mil na godzinę, czyli około 14 km/h. Całkiem przyzwoicie, choć na pizzę przyjdzie nam jednak długo poczekać, bo jeżeli G Plus znajdzie się w okolicy ludzi lub samochodów, może zwolnić do około 10 km/h.

G Plus w chwili, kiedy dostarczy przesyłkę na miejsce, ma używać systemu rozpoznawania twarzy, by mieć pewność, że napotkał właściwą osobę. Będzie można także wpisać kod PIN i po prostu odebrać paczkę lub zlecić robotowi dostarczenie jest do specjalnego paczkomatu. Alibaba chciałby, żeby G Plus zaczął być używany komercyjnie już w przyszłym roku. Obecnie jest w fazie testów.

Inteligentny paczkomat

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, które ma powstać w kolaboracji z Cainiao, to inteligentny paczkomat do osobistego użytku. Urządzenie montowane byłoby na ścianie na zewnątrz mieszkania, gdzie mogłyby być dostarczane nasze przesyłki. Będzie otwierało się za pomocą rozpoznawania twarzy (także kuriera, który przynosi nam rzeczy) i potrafiło dostosować swój rozmiar do konkretnego opakowania.

Dodatkowo, może też pełnić funkcję podgrzewacza jedzenia. Paczkomat obsługiwany bedzie przez specjalną aplikację, która potrafi zarządzać temperaturą wewnątrz urządzenia. Oznacza to, że jeżeli zostanie dostarczona nam pizza, kiedy nas nie będzie na miejscu, możemy zaprogramować sprzęt tak, by utrzymał jej odpowiednią temperaturę, dopóki nie wrócimy do domu. Niestety w przeciwieństwie do G Plus, jest to na razie tylko koncept i nie wiadomo, czy trafi w ogóle do produkcji.

Nowości od Alibaby zapowiadają się fantastycznie, choć trudno uwierzyć, żeby G Plus trafiło do produkcji jeszcze w tym roku bądź na początku przyszłego.

Po najnowsze urządzenia z zakresu nowych technologii zapraszamy pod ten adres.

Źródło: TheVerge / Alibaba / RoboSense / Cainiao

Related posts

Leave a Comment