GoogleDash 1

Android cały czas nie dla wszystkich

Aktualizacje systemowe to dziwna sprawa. Android, mimo że jest najpopularniejszym system na urządzenia mobilne, to mało kto ma jego najnowszą wersję.

GoogleDash 1

Google regularnie udostępnia statystyki, które jasno pokazują ile urządzeń korzysta z danych wersji systemowych Androida. Dane brane są na podstawie tego, czy podczas danego okresu sprzęt logował się do sklepu Play. Trzeba więc założyć, że wyniki są odrobinę przekłamane. Nie każdy korzysta z dobrodziejstw Google, ale opublikowane dane i tak pokazują ogromną skalę problemu.

Czy faktycznie to, że niewielka część z użytkowników ma nowe wersje systemu stanowi problem? Cóż, odpowiedź jest oczywista. Oczywiście, że stanowi to problem, który co gorsze, wydaje się nie do rozwiązania. O ile nie jest się posiadaczem urządzenia z serii Nexus, trudno oczekiwać natychmiastowej aktualizacji. Wina za stan rzeczy nie leży tylko po stronie Google, ale z całą pewnością przyłożyli oni do tego rękę. Niemal każdy producent wypuszcza swoją nakładkę na Androida, a jej odświeżenie to koszty, które niechętnie są ponoszone.

GoogleDash

Za rogiem czai się już Android N, którego oficjalnego zaprezentowania możemy spodziewać się na tegorocznym Google I/O, a tymczasem z wersji Marshmallow korzysta… 7.5% użytkowników. Przypomnijmy, że jest to wersja mająca już niemal rok. Lepiej wygląda sytuacja z Lollipopem, gdzie został on zainstalowany na 35.6% urządzeń. To niewiele więcej niż jedna trzecia ze wszystkich sprzętów logujących się do sklepu Play. Żałosne? Nie. To przerażające.

Niewiele mniej, bo aż 32,5% należy do wersji 4.4 KitKat, a aż 20.1% to Jelly Bean. Comiesięczne statystyki Google pokazują, że choć coraz więcej sprzętów wykorzystuje nowsze systemy, to cały czas jest to niewielki odsetek całości. Gigant z Mountain View powinien w końcu dogadać się ze swoimi partnerami i wymusić na nich szybsze aktualizacje. Nie chodzi tylko o to, by smartfony miały lepsze systemy powiadomień czy odrobinę zmieniony wygląd ikon, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Im nowszy system, tym mniejsza szansa na to, że padniemy ofiarą złośliwego oprogramowania. Niestety, ale użytkownicy zdają się nie zdawać z tego zagrożenia sprawy. Mało kto sam sprawdza dostępność aktualizacji, a gdy ta już następuje, najczęściej nie jest zadowolony.

Źródło: Google
Fot: jw.

_________________________________________
Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku.

One Comment

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...