Android Oreo

Android Oreo trafi na wszystkie smartfony Nokii — HMD Global

Po Nokii nie spodziewałem się już niczego dobrego, szczególnie po “burzliwych” transformacjach marki, której tożsamość zmieniała się wraz z wizją nowych właścicieli. Firma postanowiła mnie jednak zaskoczyć i to w kwestii, w której nawet giganci branży okołotechnologicznej zawodzą na całej linii. Tak, chodzi o aktualizację oprogramowania Android Oreo

Android Oreo

Android jest platformą niebywale specyficzną. Otwartość systemu czyni go niezwykle elastycznym, a co za tym idzie, bardzo szybko adoptuje się do nowości w świecie technologii. Otwartość pozwala na modyfikacje producenckie, czyli dostosowanie nakładki OS-u do wizji danej firmy dostarczającej gotowy sprzęt na półki sklepowe. Niestety, najlepsza cecha Androida jest jednocześnie zmorą jego użytkowników. Tak, użytkowników, gdyż to właśnie oni tracą na słabym wsparciu w kwestii aktualizacji oprogramowania i łatek bezpieczeństwa. Dla producenta problem zdaje się nie istnieć, gdyż logicznym wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby po roku kupić kolejne urządzenie. Założenie błędne, gdyż na przeszkodzie stoją finanse. Dlatego najrozsądniejsze wydaje się kupno niedrogiego smartfona z solidnym wsparciem. Wizja utopijna? Skądże.

Android Oreo trafi na smartfony Nokii

HMD Global, czyli obecny właściciel praw do marki Nokia zarządza nią w sposób niezwykle staranny. Mimo chińskiego rodowodu nie możemy mówić tutaj o typowo azjatyckim podejściu do kwestii sprawowania władzy nad koncernem. Włodarze firmy starają się możliwie przyjaźnie dla użytkownika podchodzić do rozwoju smartfonowego portfolio. To nie czcza gadka a fakty. Popatrzcie na przekrój aktualnych modeli telefonów Nokia, które to pracują pod kontrolą systemu Android. Każde urządzenie, nawet te najmocniejsze zostało wycenione realnie, rzekłbym — nisko, a to przekłada się bezpośrednio na możliwości nabycia sprzętu nawet przez mniej zamożne grupy klientów. To, samo w sobie oceniam na plus, ale największe brawa należą się Nokii, nie za ceny urządzeń, a za pakiet aktualizacji.

Android Oreo na wszystkich smartfonach Nokii to nie przypuszczenie, a fakt. Juho Sarvikas Chief Product Officer w HMD Global opublikował na serwisie społecznościowym Twitter tweet, w którym podał, iż każdy smartfon sygnowany marką Nokia (modele wydane przez HMD) otrzymają aktualizację systemową do wersji Android Oreo, czyli 8.0. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko flagowców, średniopółkowców, ale także modelu Nokia 3, czyli konstrukcji iście budżetowej. To rokuje pozytywnie na przyszłość i jeśli firma nie zamierza ot tak tracić wizerunku “dobrego wujka”, powinna kroczyć wyznaczoną przez siebie ścieżką.

Co dalej?

Android Oreo mający trafić na wszystkie smartfony Nokii to świetny ruch HMD Global, które może zaskarbić sobie sympatię klientów. Nie mniej, informacja o modelach wytypowanych do otrzymania update nie powinna nikogo specjalnie dziwić. Jest poprawna, a nawet pozytywna, jednak zdziwiłbym się, gdyby było inaczej. Każdy smartfon Nokii został wprowadzony na rynek w ostatnim roku, a co za tym idzie, roczne wsparcie software’owe wydaje się czymś najnormalniejszym. Mało tego, pracownicy HMD Global już dawno mówili o tym, że urządzenia wychodzące spod skrzydeł koncernu będą wspierane przez okres 24 miesięcy, czyli tyle ile “zaleca” samo Google.

Niewywiązanie się z wcześniejszych zapewnień byłoby wizerunkowym strzałem w stopę, dlatego też informację o Android Oreo na smartfonach Nokia traktuje jako czegoś wyjątkowego. Co nie znaczy, że nie jestem zaskoczony. Jestem, dlatego kibicuję HMD Global przy rozwoju firmy.

Źródło: Twittera

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...