You are here
Android Q beta 5 z usprawnionymi gestami artykuły News 

Android Q beta 5 z usprawnionymi gestami

Google wydało kolejną, tym razem piątą odsłonę oprogramowania Android Q beta. Wśród nowości najciekawiej prezentują się gesty, które, choć w dalszym ciągu nie są idealne, zostały mocno dopracowane. Czy można porównać je z tymi dostępnymi w iOS? I tak, i nie.

Android Q
fot. Google

Gesty dostępne na iPhone’ach i iPadach nie mają sobie równych w kwestii wygody i dopracowania. Przez ręce przewijają mi się dziesiątki świetnych smartfonów z Androidem, ale żaden nie oferuje podobnego poziomu dopieszczenia. Niemniej, czysty Android dostępny na Pixelach od Google powoli się do takowego zbliża. System, sam w sobie pracuje coraz płynniej, zaś animacje oraz gesty zyskują nowy wymiar. Android Q beta 5 jest tego pośrednim potwierdzeniem.

Android Q i miodne gesty

Google zapragnęło usprawnić gest cofania i opracowało rozwiązanie przypominające te stosowane od lat w iOS. Niestety, nie działało ono zbyt sprawnie i często kolidowało z rozwijanym menu bocznym niektórych aplikacji. W piątej becie problem ten został już rozwiązany, choć przy okazji animacja straciła na płynności. Jest to jednak wersja rozwojowa i możliwe, że do czasu udostępnienia finalnego oprogramowania, problemy zostaną naprawione.

Kolejna nowość związana z gestami dotyczy krawędzi. Otóż przeciągając placem z dolnych rogów wyświetlacza w górę, wywołamy konkretne akcje, takie jak uruchomienie Asystenta Google. Niby drobnostka, ale odpowiednio skonfigurowana może przynieść znaczącą poprawę nawigacji po systemie.

Android Q w wersji ostatecznej powinien pojawić się już pod koniec wakacji, ale zanim do tego dojdzie, możemy spodziewać się premiery kolejnej edycji rozwojowej, czyli beta 6. Smartfony zgodne z programem znajdziecie na Vipelektrogadzet.

Źródło: Android Developers

Related posts

Leave a Comment