312

Aplikacja na smartfon do zwiedzania…obozu koncentracyjnego

312
Przyzwyczailiśmy się, że na smartfonach można dowiedzieć się i sprawdzić niemal wszystko. Historycy z Muzeum Stutthof i informatycy z Politechniki Gdańskiej postanowili stworzyć aplikację, która będzie prowadzić edukację z zakresu ludobójstwa II wojny światowej. Pozwoli na wirtualne zwiedzanie obozu koncentracyjnego. Aplikacja o nazwie „Stutthof. Nowy wymiAR” (z ang. augmented reality – rozszerzona rzeczywistość) ma umożliwić wirtualne zwiedzanie terenu dawnego niemieckiego Konzentrationslager Stutthof. Zesłano tam łącznie prawie 110 tysięcy ludzi z całej Europy, z których około 65 tysięcy poniosło śmierć.

 
Przewodnikiem po dawnym obozie jest były więzień Felicjan Łada, który w 1943 roku trafił do obozu wraz z ojcem za działalność konspiracyjną. Starszy Łada zmarł w obozie, Felicjan w styczniu 1945 roku uciekł w trakcie ewakuacji KL Stutthof. Jego historia i opowieści będą towarzyszyły podczas wirtualnego zwiedzania za pomocą smartfona.
oboz120
 
– Relacje pana Felicjana nagrywaliśmy zarówno w jego domu, jak i na terenie byłego obozu – w miejscach, gdzie autentycznie rozgrywały się opisywane przez niego zdarzenia – powiedział historyk Piotr Chruścielski, adiunkt w dziale naukowym Muzeum Stutthof, który odpowiadał za przygotowanie materiału użytego w aplikacji.
 
Ściągający aplikację będzie miał przed sobą niemal dwugodzinną trasę, podczas której zwiedzi 23 stanowiska. Każde miejsce opatrzone jest komentarzem przewodnika oraz byłego więźnia i materiałem archiwalnym. Na razie aplikacja dostępna jest na tabletach muzealnych, niemalże na dniach ma się pojawić jej wersja komórkowa. Pomysł by każdy mógł obcować ze zbrodniami III Rzeszy w dowolnym miejscu może wydawać się przekombinowanym, ale to właśnie intymność opowieści człowieka, który trafił do obozu razem z ojcem, który ojca pochował i sam zbiegł z transportu może zainteresować masowego odbiorcę historią, o której pamięć nie powinna zaginąć.
 

____________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...