Aplikacje Microsoft Office finalnie dla Chromebooków

Z Microsoft Office mogą korzystać użytkownicy w zasadzie każdej platformy systemowej. Niestety, w niektórych przypadkach, jak na przykład w Chrome OS jedną możliwością użytkowania pakietu było wykorzystanie do tego celu przeglądarki internetowej. Wersja webowa usługi działa mówiąc szczerze mizernie, dlatego tez userzy Chromebooków mogą odetchnąć z ulgą — przyszły zmiany.

Microsoft Office

Z Chromebooka korzystałem dwukrotnie przez łącznie nieco ponad miesiąc. Pozwoliło mi to na zauważenie braków systemu, który, choć ceniłem, był jedynie rozwiniętą przeglądarką internetową Google Chrome. Jedną z rzeczy, która doskwierała mi najmocniej, był brak sensownego pakiet biurowego. Dokumenty Google nie spełniały i w zasadzie dalej nie spełniają swojego zadania w sposób należyty, dlatego wykluczyłem je z pakietu narzędzi podstawowych. Szukając rozwiązania, próbowałem Microsoft Office w wersji przeglądarkowej, ale tutaj również zaliczyłem porażkę. O ile MS Office uważam za produkt iście genialny, o tyle webowa odsłona pakietu nadaje się co najwyżej do notatek, choć i tutaj celowałbym w nieco inne narzędzia. Reasumując, Chome OS jako urządzenie do pracy biurowej sprawdzało się średnio. Aż do teraz.

Microsoft Office na Chrome OS

Nie tak dawno gigant z Mountain View ruszył z testami aplikacji z pakietu Microsoft Office dla Chromebooków. Dziś w repozytorium pojawiły się pierwsze stabilne wersje oprogramowania, które mogą pobrać użytkownicy niektórych komputerów pracujących pod kontrolą systemu Chrome OS. Niestety, nie ma pewności co do tego, czy lista kompatybilnych urządzeń zostanie rozszerzona o kolejne modele. Na ten moment, Microsoft Office mogą pobrać userzy Samsung Chromebook Pro, Acer C771, Acer Chromebook 15 oraz Pixelbooka. Lista jest krótka, pozostaje więc mieć nadzieję, że coś w tej kwestii ulegnie zmianie.

Microsoft Office dla Chrome OS jest pakietem darmowym, ale podobnie jak w przypadku Androida, są tutaj pewne ograniczenia. Jednym z nich jest ograniczenie wersji darmowej do urządzeń z ekranami o przekątnej wynoszącej maksymalnie 10,1-cala. Niestety, niemal każdy Chromebook cechuje się większym niż wspomniany ekranem. Oznacza to, że “darmowy” Office nie jest tak naprawdę darmowy i chcąc skorzystać z jego możliwości, należy dołączyć do grona subskrybentów Office 365. W mojej prywatnej opinii jest to sprawa opłacalna. Oczywiście pod warunkiem wykorzystywania aplikacji do pracy tudzież innych codziennych czynności.

Jeśli jesteście zainteresowani wejściem w świat Office 365, koniecznie odwiedźcie TEN adres, gdzie znajdziecie szczegóły.

Czym jest Microsoft Office dla Chrome OS?

Wyjaśnienia wymaga też kwestia tego, czym tak właściwie jest MS Office dla Chromebooków. Nie ma on zbyt wiele wspólnego z pełnym pakietem oprogramowania, które dostępne jest dla desktopowej platformy Microsoft Windows. W zasadzie rzeczony soft jest zmodyfikowaną wersją znaną z Androida. Została ona jedynie przeprojektowana w celu zgodności z komputerami klasy Chromebook. Niby niewiele, ale to pokazuje, że gigant z Redmond stara się dogodzić użytkownikom, jakby nie patrzeć konkurencyjnych platform.

Na tę chwilę nie mam możliwości przetestowania pakietu własnoręcznie, ale podjąłem już kroki, dzięki którym prawdopodobnie będę miał ku temu sposobność. Nie omieszkam podzielić się z wami wrażeniami. Kto wie, może Microsoft Office w wersji dla komputerów Chromebook okaże się oprogramowaniem lepszym niż z góry zakładałem.

Źródło: Chrome Unboxed

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3829 More posts in artykuły category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...