Apple HomePod, czyli głośnik z Siri już oficjalnie

Apple lekko, choć lekko spóźnione postanawia dołączyć do wyścigu o najciekawszy głośnik wyposażony w wirtualnego asystenta głosowego. HomePod, bo tak nazwano urządzenie, wygląda obłędnie, funkcje zaś mogą być naprawdę przydatne. Niestety, problemem pozostaje dostępność i bariera językowa.

HomePod

Od wczorajszego wieczora na Vipmultimedia królują tematy związane z Apple i inauguracją konferencji WWDC 2017. Nie miejcie nam tego za złe, gdyż czynią tak wszyscy. Produkty oraz usługi giganta z Cupertino interesują gros naszych i nie tylko naszych czytelników, dlatego też przy okazji wystąpień przedstawicieli firmy musimy poświęcić sadownikom wystarczającą uwagę. Emocje związane z wczorajszą prezentacją słabną, choć nie opadają do końca, gdyż w dalszym ciągu rozprawia się na temat zaprezentowanych nowinek. Weźmy taki głośnik, w który wbudowano Siri…

Interesująca konstrukcja Apple HomePod

Zapewne zdążyliście zapoznać się już z filmikiem promocyjnym HomePod, dlatego też nie będę rozprawiał o tym, jak poztywne wywołuje wrażenie. Jest to premium w najczystszej postaci i przypomina mi nieco Maca Pro. Złośliwi hejterzy, a takich firmie Apple nie brakuje, twierdzą że HomePod wygląda jak wspomniany przeze mnie komputer, na którego nałożono “dziurkowany” kosz na śmieci. Mnie osobiście nowy głośnik naprawdę się podoba i jedyne co mogę mu zarzucić to wysoka cena, do której wrócimy później oraz nazwa. Tak, nie wiem, kto wpadł na pomysł nazwania produktu w tak mało zachęcający sposób. Nie oddaje to możliwości sprzętu oraz efektu wow, jaki ten wywołuje. Przejdźmy jednak do konkretów.

Głośnik został wyposażony w jeden 4-calowy subwoofer oraz system siedmiu głośników wysokotonowych, nazywanych również gwizdkami. Za rozpoznawanie naszego głosu odpowiada aż 6 niezależnie działających mikrofonów, które przy pomocą oprogramowania i mocy procesora Apple A8 (znanego z iPhone’ów) przekażą wydane przez nas komendy Siri. Konstrukcję cechują wymiary 172 x 142 mm i waga 2,5 kg. Apple zaleca ustawienia przynajmniej dwóch głośników w pomieszczeniu, dzięki czemu zmaksymalizujemy doznania płynące z odtwarzania muzyki. Tylko kogo na to stać?

Cena HomePod

Jeden głośnik kosztuje aż 349 dolarów, a co za tym idzie, jeśli chcielibyśmy ustawić w mieszkaniu dwie sztuki, musimy liczyć się z kosztem 700 dolarów. W luźnym przeliczniku mówimy o kwocie 2600 złotych, ale cena ta dotyczy USA, Australii oraz Wielkiej Brytanii. U nas, w ofertach nieoficjalnych przedstawicieli zapłacimy za sprzęt minimum 30 procent więcej. Nie jestem przekonany, czy sprzęt jest wart tej kwoty…

Popatrzcie, na rynku dostępne są już rozwiązania konkurencji, która naprawdę potrafi przyciągać do siebie klientów. Google, Amazon, a nawet Microsoft — radzą sobie na tym polu świetnie. Apple dopiero “startuje”, a właściwie wystartuje w grudniu, gdyż wtedy HomePod pojawi się na półkach sklepowych.

Możliwości HomePod

Co dokładnie potrafi zaprezentowany wczoraj inteligentny głośnik? Jak już wspomniałem, współpracuje on z Siri, a więc będziemy mogli zadawać mu pytania oraz wydawać polecenia, zupełnie tak jak czynimy to w przypadku iPhone’a. Brak tutaj niestety naszego języka, ale nie jest to chyba żadna nowość.

HomePod

Sprzęt dostosowuje się do warunków akustycznych danego pomieszczenia i koryguje odpowiednio barwę dźwięku. Podobają mi się również odpowiedzi Siri na zapytania dotyczące aktualnie odtwarzanego utworu — kontekst to siła asystentów głosowych i Apple najwyraźniej zdało sobie z tego sprawę.

Źródło: Apple, opracowanie własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3829 More posts in artykuły category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...