Apple Pay

Apple Pay w PKO BP jeszcze w tym roku?

Na tę informację czekali wszyscy polscy użytkownicy smartfonów z logiem nadgryzionego jabłka na obudowie. Jeśli doniesienia, dodam — niezwykle wiarygodne, potwierdzą się, z Apple Pay w Polsce skorzystamy jeszcze w tym roku. Koniec zazdrosnych spojrzeń w stronę “Androidowców”, którzy już od dobrych kilku miesięcy płacą w sklepach swoimi telefonami.

Apple Pay

Cześć z was zapewne uzna temat za niepotwierdzoną bzdurę i zamknie kartę z artykułem. Proszę — wstrzymajcie się, gdyż tym razem mówimy o niemal pewniaku, czego dowodzą zdjęcia przedstawiające testy Apple Pay na przykładzie polskiego banku PKO BP. Polska nie jest jedynym krajem, który został “pobłogosławiony” przez Tima Cooka. Do gry włączają się również Szwecja, Dania oraz Finlandia.

Apple Pay trafi na nowe rynki

Wnioskuję, iż lwia część osób odwiedzających naszą stronę doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czym jest Apple Pay. Pozostałym winien jestem krótkie wyjaśnienie pojęcia. Otóż AP to funkcja, która została pokazana światu we wrześniu 2014 roku i która trafiła do użytkowników USA miesiąc później. Jej działanie opiera się na wbudowanym w iPhone’y module NFC, który w przypadku rzeczonej technologi wykorzystywany jest do wykonywania płatności zbliżeniowych. Autoryzacja użytkownika możliwa jest dzięki ustalonym wcześniej zabezpieczeniom takim jak PIN, hasło, Touch ID (odcisk palca) czy Face ID (skan twarzy). Uściślając — nie ma potrzeby noszenia ze sobą plastikowej karty płatniczej, którą z powodzeniem może przecież zastąpić iPhone. Podobnie wygląda to w Androidzie (Android Pay), z tą różnicą, iż rozwiązanie Apple’a nie działa jeszcze w Polsce. To ma się niebawem zmienić.

Sadownicy sukcesywnie dodają obsługę Apple Pay na kolejnych rynkach. Liczba zgodnych z usługą banków stale rośnie i jeśli wierzyć najnowszym doniesieniom, jeszcze tym roku do gry dołączą Dania, Szwecja, Finlandia oraz Polska. O ile pierwszy z wymienionych otrzyma wsparcie w październiku, o tyle reszta będzie musiała poczekać do końca roku. Istotne jest to, że opisywana technologia trafi na polskie podwórko.

Serwis Macrumors podaje, że pierwszym polskim bankiem obsługującym Apple Pay będzie PKO BP i aby nie być gołosłownym, opublikowano zdjęcie prezentujące działanie technologi na iPhone’ie. Oczywiście nie jest powiedziane, że dostępność AP w Polsce ograniczy się początkowo jedynie do wspomnianej instytucji, jednak ta będzie z pewnością pierwsza. Przyznam, że taki scenariusz wyjątkowo mnie ucieszył. Z PKO BP korzystam od lat i ze wspomnianym bankiem łączy mnie kilka niezwykle istotnych usług. Możliwość korzystania z najnowszej metody płatności wydaje mi się wyjątkowo kusząca. Jeśli zastanawiacie się, kiedy będziecie mogli cieszyć się możliwościami AP w PKO BP, uspokajam — najprawdopodobniej stanie się to w listopadzie, najpóźniej w grudniu. Czymże jest miesiąc lub dwa oczekiwania, biorąc pod uwagę to, że jeszcze wczoraj nie mieliśmy pojęcia czy Apple Pay trafi do Polski w przeciągu nawet kilku lat?

Polacy kochają płatności zbliżeniowe

Obecność takich technologii jak Apple Pay czy Android Play jest u nas ważna. Polacy upodobali sobie płatności bezdotykowe i w przypadku małych kwot stały się one standardem. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz spotkałem przy kasie sklepowej kogoś, kto płacił za niewielkie zakupy kartą w sposób standardowy. Mam tu ma myśli opcję z wykorzystaniem kodu PIN.

Jako użytkownik smartfona pracującego pod kontrolą systemu iOS, który jest jednocześnie klientem banku PKO BP, czuję się podekscytowany i nie mogę doczekać się możliwości przetestowania nowości.

Źródło: Macrumors

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...