Bezpłatne konto bankowe. Wszystko o rachunku podstawowym

Czy twoje bezpłatne konto bankowe jest rzeczywiście bezpłatne? Śmiem wątpić, gdyż nawet w przypadku braku opłat podstawowych, możesz być “zjadany” przez dodatkowe prowizje. Na szczęście już w sierpniu bieżącego roku każda instytucja bankowa otrzyma obowiązek oferowania klientom podstawowego rachunku, w przypadku którego opłaty faktycznie nie występują. Choć do wprowadzenia przepisu zostało jeszcze sześć miesięcy, warto zapoznać się z jego szczegółami już dziś.

Darmowe konto bankowe

Podstawowy rachunek płatniczy, o którym mowa, to w istocie bezpłatne konto bankowe. Przepisy regulują jednak, w jakich sytuacjach możliwe będzie założenie takiego konta. Przeszkód jest na szczęście niewiele, za to zalety w sposób oczywisty zachęcają do otwierania wspomnianych rachunków. Cały proces zakładania konta, jak i późniejszego z niego korzystania ma być transparentny, wygodny i pozbawiony kruczków prawnych. Mamy już ogólny zarys przepisu, przejdźmy do omówienia jego szczegółów.

Bezpłatne konto bankowe — rachunek podstawowy

Sierpień pojawi się na naszych kalendarzach szybciej, niż się spodziewamy. Jeśli, którykolwiek z naszych czytelników czuje się wykorzystywany przez instytucję bankową, z której usług korzysta, powinien zastanowić się nad założeniem rachunku podstawowego. To zupełnie nowy rodzaj usługi bankowej, który dedykowany jest osobom wzbraniającym się przez otwieraniem tradycyjnych kont z obawy o skomplikowane procedury oraz wysokie opłaty. Z dobrodziejstwa rachunku podstawowego będą mogły skorzystać również osoby, których aktywność na kontach jest skromna, lecz mimo to ponoszą one dodatkowe koszta jego prowadzenia.

Dostawcy, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1–3 i 9, z wyłączeniem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej,oferujący usługi związane z prowadzeniem rachunków płatniczych dla konsumentów, są obowiązani do świadczenia usługi prowadzenia podstawowegorachunku płatniczego. Obowiązek ten w przypadku dostawców wymienionych w art. 4 ust. 2 pkt 9 dotyczy wyłącznie członków danej kasy oszczędnościowo-kredytowej.— czytamy w rozdziale 7 ustawie o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych ustaw

Darmowe konto bankowe będzie mogła założyć osoba, która nie ma żadnego innego rachunku bankowego w kraju. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ku temu, aby zamknąć aktualny “pozornie darmowy” rachunek i otworzyć ponowny, tym razem zgodny z nowelizacją ustawy. Problemów z założeniem konta nie będą mieli również klienci dotychczas prowadzący rachunki walutowe (inne niż w PLN).

Zalety rozwiązania

Darmowe konto bankowe

Przepisy szczegółowo regulują wszystkie kwestie związane z prowadzeniem bezpłatnego konta. Jednak chcielibyśmy oszczędzić wam kłopotu, dlatego decydowaliśmy się na krótkie podsumowanie zmian.

Bezpłatne konto bankowe lub, jak kto woli, podstawowy rachunek bankowy, oznacza że darmowe będzie zarówno prowadzenie rachunku, jak i obsługa karty płatniczej. Wypłaty z banku macierzystego mają być bezpłatne. W przypadku “innych” bankomatów obowiązuje limit do 5 wypłat w ciągu każdego miesiąca. Podobnie przedstawia się kwestia transakcji na rachunku. Tutaj również pojawia się ograniczenie do 5 transakcji w miesiącu.

Konto techniczne rzecz biorąc, będzie darmowe, ale jako że stanowić ma rachunek podstawowy, wystąpienie ograniczeń można było przewidzieć. Co, jeśli klientowi zdarzy się przekroczyć limity? Na szczęście nie będzie wiązało się to z zamknięciem rachunku ani karą. Niemniej, każda następna transakcja w miesiącu będzie obarczona opłatą nie większą niż średnia suma za podobną usługę (liczona z 12 miesięcy).

Przypominamy, że z darmowego konta bankowego będzie można korzystać przy zakupach dokonywanych w sklepie Vipelektrogadzet.

Źródło: Sejm.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

445 More posts in felietony category
Recommended for you
Subskrypcja VOD
Subskrypcja VOD ma także wady, o których często zapominamy

Ostatnie kilka lat pokazuje, jak łatwo zachłysnąć się czymś nowym i pozornie wygodnym, by nagle...