Błąd 451 – strona zablokowana z powodów prawnych
Propozycja wprowadzenia kodu 451 oznaczającego zablokowanie z powodów prawnych pojawiła się już 3 lata temu, jednak do zatwierdzenia projektu przez IESG (Internet Engineerin Steering Group) doszło dopiero teraz. Nie mniej jednak zalecenie deweloperom korzystania z nowego rozwiązania zostało wydane.
Co prawda stosowanie kodu jest opcjonalne, jednak może pomóc zrozumieć, dlaczego dana witryna została zablokowana przez odpowiedzialny za to organ. Nikt nie wyleje (raczej) fali hejtu na instytucję, jeśli tak przy blokowaniu strony i użyciu kodu 451 dołączy krótkie uzasadnienie, a to ma być częścią wspomnianego oznaczenia. Teoretycznie powinniśmy spodziewać się nawet podania podstawy prawnej, choć trudno oczekiwać, iż każdy podmiot będzie aż tak skrupulatny w wyjaśnianiu swoich działań.
Sam fakt pewnej standaryzacji sieciowej cieszy i chciałbym wierzyć, że organy odpowiedzialne za blokowanie poszczególnych miejsc w internecie skorzystają z tego dobrodziejstwa. Niestety podejrzewam, że nie będą one zaprzątać sobie głowy „zbędnym” uzasadnianiem swoich decyzji. Wszak nie stoi za tym żaden przepis prawny.
Jeśli jednak, dajmy na to, Policja zablokuje stronę i umieści oznaczenie 451 wraz z krótkim wyjaśnieniem, nie będzie to jednoznaczne z permanentnym brakiem dostępu do niej. Chcąc sprawdzić zawartość, będzie wystarczyło skorzystać z sieci Tor tudzież VPN-ów.
Tytułowe oznaczenie może być wykorzystywane w przypadku problemów licencyjnych, prawnych, a nawet swojego rodzaju cenzury. Uporządkowanie kodów – jak najbardziej, ale nie do końca wiem, jak zrozumieć kwestię cenzury. Czyżby w Polsce dalej stosowano to jakże perfidne narzędzie dezinformacji? Mam nadzieję, że nie.
Źródło: TheVerge.
________________________________________________
Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.